Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 23 Februarie 2024
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Cota de TVA pentru suplimente alimentare

valabil la 17 Ian 2024Conform legislatiei in vigoare!
Amelia Dumitras Raspuns oferit de
Amelia Dumitras

Consultant fiscal

Intrebare: Care este cota de tva aplicabila de la 1 ianuarie 2024 suplimentelor alimentare care au un continut de zahar de peste 10g/100g produs si daca este aceeasi cota de TVA pentru suplimentele alimentare notificate si pentru cele nenotificate?

Astfel, Codul fiscal prevede in cadrul art. 291 alin. (2) lit. e) urmatoarele:

alin. (2) Cota redusa de 9% se aplica asupra bazei de impozitare pentru urmatoarele prestari de servicii si/sau livrari de bunuri:

e) livrarea urmatoarelor bunuri: alimente, inclusiv bauturi, destinate consumului uman si animal, animale si pasari vii din specii domestice, seminte, plante si ingrediente utilizate in prepararea alimentelor, produse utilizate pentru a completa sau inlocui alimentele, ale caror coduri NC se stabilesc prin normele metodologice, cu exceptia:

1. bauturilor alcoolice;

2. bauturilor nealcoolice care se incadreaza la codul NC 2202;

3. alimentelor cu zahar adaugat, al caror continut total de zahar este de minimum 10 g/100 g produs, altele decat laptele praf pentru nou-nascuti, sugari si copii de varsta mica, cozonacul si biscuitii.

Hotararea Guvernului nr. 1/2016 privind Normele metodologice de aplicare a codului fiscal, modificata prin Hotararea Guvernului nr. 1336/2023, prevede in cadrul punctului 37 alin. (10) urmatoarele:

(10) Cota redusa de TVA de 9% se aplica pentru livrarea, importul sau achizitia intracomunitara de suplimente alimentare notificate care se regasesc pe site-ul Ministerului Sanatatii sau pe cel al Institutului National de Cercetare-Dezvoltare pentru Bioresurse Alimentare, in conformitate cu Ordinul ministrului agriculturii, padurilor si dezvoltarii rurale, al ministrului sanatatii si al presedintelui Autoritatii Nationale Sanitare Veterinare si pentru Siguranta Alimentelor nr. 1.228/2005/244/63/2006 pentru aprobarea Normelor tehnice privind comercializarea suplimentelor alimentare predozate de origine animala si vegetala si/sau a amestecurilor acestora cu vitamine, minerale si alti nutrienti, cu Ordinul ministrului agriculturii, padurilor si dezvoltarii rurale si al ministrului sanatatii nr. 244/401/2005 privind prelucrarea, procesarea si comercializarea plantelor medicinale si aromatice utilizate ca atare, partial procesate sau procesate sub forma de suplimente alimentare predozate si cu Ordinul ministrului sanatatii publice nr. 1.069/2007 pentru aprobarea Normelor privind suplimentele alimentare. Cota redusa de TVA de 9% nu se aplica pentru livrarea, importul sau achizitia intracomunitara de suplimente alimentare care se incadreaza in exceptiile prevazute la art. 291 alin. (2) lit. e) din Codul fiscal.

Suplimentele alimentare sunt definite in cadrul Legii nr. 56.2021 respectiv in Directiva 2002/46/CE ca fiind produse alimentare al caror scop este de a completa regimul alimentar si care reprezinta surse concentrate de nutrienti sau alte substante cu efect nutritional sau fiziologic, singure sau in combinatie, comercializate sub forma de doza, respectiv in forme de prezentare cum ar fi capsule, comprimate, pilule sau alte forme similare, casete cu pulbere, fiole de lichid, flacoane cu picurator si alte forme similare de lichide si pulberi destinate sa fie luate in cantitati mici, unitare, masurate si sunt supuse unui regim de notificare catre institutiile statului.

Avand in vedere:

- regimul juridic diferit al suplimentelor alimentare fata de cel al alimentelor (prevazute de Ordonanata de urgenta nr. 97/2001),

- producedura diferita de introducere pe piata, doar suplimentele alimentare fiind supuse notificarii,

- mentiunea expresa referitoare la alimente din cadrul art. 291 alin. (2) lit. e) din Codul fiscal (nu si la suplimente alimentare) si contradictia existenta astfel intre cele doua acte normative,

- diferenta terminologica dintre cei doi termeni supliment alimentar si aliment,

va solicitam sa ne comunicati cota de TVA aplicabila suplimentelor alimentare care au un continut de zahar adaugat de minim 10g/100g.

Pentru un supliment alimentar care are in compozitie maltodextrina si depaseste 10g/100g produs, care este cota de TVA?

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: peste 50 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 1089

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 17 ian 2024.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 119514 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria TVA

22Feb2024

Concentrate pentru animale. Cota de TVA

de Stan Cosmina valabil la 22 Feb 2024
Intrebare: Ce cota de tva se aplica la concentratele pentru animale?
16Feb2024

Cota de TVA aplicabila pentru livrare si servire prajituri

de Amelia Dumitras valabil la 16 Feb 2024
Intrebare: 1. In cazul unei cafenele care cumpara prajituri de la o cofetarie si le vinde cu servire in cafenea si la evenimente, care este cota de tva?2. In cazul unei cofetarii care produce prajituri, cu ce cota de tva se vand acestea, daca sunt consumate de clienti in cadrul cofetariei? Dar daca sunt vandute la pachet sau distribuite catre alte firme?
16Feb2024

Facturare polistiren

de Stan Cosmina valabil la 16 Feb 2024
Intrebare: Cu ce cota de TVA se factureaza topitura de polistiren care este un produs finit obtinut din topirea polistirenului care se achizitioneaza cu taxare inversa?
16Feb2024

Cota de tva aplicabila vinurilor bio incepand cu 01.01.2024

de Anca Bilas valabil la 16 Feb 2024
Intrebare: Sunt un operator care comercializeaza vinuri BIO In baza certificatului eliberat in temeiul art. 35 alin. 1 din Regulamentul UE 2018/848 privind productia ecologica si etichetarea produselor ecologice.Ce cota de tva se aplica incepand cu data de 01.01.2024? 19% sau 9%?
14Feb2024

Vanzare apartament catre persoana juridica. Regim TVA

de Elena Garofil valabil la 14 Feb 2024
Intrebare: Un dezvoltator imobiliar vinde in 2024 apartamente noi catre persoane juridice din Romania.1. Se va aplica taxarea inversa?2. In cazul in care emite facturi de avans in anul 2023, iar in cursul anului 2024 se vor storna aceste avansuri si se va emite factura finala de vanzare, ce cota de TVA se va aplica?
13Feb2024

Vanzare teren. Cota de TVA

de Elena Garofil valabil la 13 Feb 2024
Intrebare: O SRL doreste sa vanda un teren intravilan unei persoane fizice. Ce cota de tva se aplica?
x