Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 26 Februarie 2024
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Cota de TVA produse zahar

valabil la 29 Dec 2023
Gabi Popescu Raspuns oferit de
Gabi Popescu

Auditor financiar

Intrebare: Conform codului fiscal art. 291 lit. e, alimentelor cu zahar adaugat, al caror continut total de zahar este de minimum 10 g/100 g produs, altele decat laptele praf pentru nou-nascuti, sugari si copii de varsta mica, cozonacul si biscuitii, au cota de TVA 19%, dar in conditiile in care sunt vandute intr-un restaurant/catering se va aplica prevederea de la art. 291 lit. k k) serviciile de restaurant si de catering, cu exceptia bauturilor alcoolice, precum si a bauturilor nealcoolice care se incadreaza la codul NC 2202.

Le vom vinde cu 9% in conditiile in care continut total de zahar este de minimum 10 g/100 g produs?

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: peste 50 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 5610

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 29 dec 2023.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 119606 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria Baza de impozitare

20Feb2024

Cota de TVA la imobile

de Anca Ivanov valabil la 20 Feb 2024
Intrebare: Societatea vinde in anul 2024 imobile vechi, locuibile, unor persoane fizice. Ce cota de TVA va aplica in conditiile in care locuinta este sub 120 mp, respectiv 600.000 lei: in conditiile art. 291 alin. (2) lit. m sau in conditiile art. 291 alin. (3) lit. c. Sincer, nu identific diferenta dintre cele 2 articole prezentate mai sus si deci nu inteleg cand se aplica unul si cand celalalt.
14Dec2023

Cota de TVA aplicabila de la 1 ianuarie 2024 pentru suplimente alimentare

de Tatiana Harabor valabil la 14 Dec 2023
Intrebare: O societate vinde suplimente alimentare, dar aceste suplimente alimentare sunt inregistrare pe site-ul Ministerului Sanatatii. Se depasesc 10g de zahar la 100g produs.Cota de TVA ramane de 9%?
28Nov2023

Cota de tva cafea

de Anca Bilas valabil la 28 Nov 2023
Intrebare: O societate comerciala platitoare de TVA are ca obiect de activitate baruri. Firma cumpara monodoze (capsule) de cafea, le pune in aparat si obtine cafeaua, pe care o vinde catre clienti.Vanzarea cafelei este cu tva 9% sau 19%?
09Nov2023

Cota de TVA vanzare locuinte cu avans platit in anii 2021-2023

de Anca Bilas valabil la 09 Nov 2023
Intrebare: Cum poate fi privita speta unui dezvoltator imobiliar care a incheiat precontracte pentru vanzare locuinte din 2022 si care vor fi gata in anul 2025-2026? Pana in prezent s-au achitat avansuri in functie de disponibilitatea clientilor. Tva facturat a fost de 5%. Conform noilor modificari fiscale din 2024 tva va fi de 9% daca se indeplinesc conditiile. Tva de 5% aferenta 2022-2023 se va storna si ...
04Nov2023

Cota de TVA pentru servicii de cazare turistica

de Amelia Dumitras valabil la 04 Nov 2023
Intrebare: O firma inchiriaza apartamente in regim hotelier. A optat pentru emitere factura cu TVA clientilor. Apartamentele nu sunt proprietatea firmei, are contract de comodat cu proprietarul, care este si administratorul firmei, cu titlu gratuit. Ce cota de TVA aplica din 2023? Firma are nevoie de autorizatii sau licenta de turism sau altceva? Mentionez ca are coduri CAEN active in acest domeniu.
28Iul2023

TVA. Cota aplicabila

de Munteanu Corneliu Stefan valabil la 28 Iul 2023
Intrebare: Avand in vedere intrarea in vigoare a OG nr. 16/2022 pentru modificarea si completarea Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, va adresam rugamintea sa ne sprijiniti cu formularea unui punct de vedere cu privire la urmatoarele aspecte legate de modalitatea de aplicare a prevederillor alin. (1)-(3) al art. III in conformitate cu care:Art. III - 1) Prin derogare de la prevederile art. 291 ...
x