Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 17 Aprilie 2024
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

  • Subiectul saptamanii
  • Scutire impozit cooperative
    Revin cu mentiunea ca aceasta cooperativa a fost infiintata in mai 2023, iar din iunie 2023 a desfasurat activitate economica de vanzare a productiei agricole a membrilor. Nu a depus instiintarea pentru aplicarea scutirii de la impozitul pe...
    mai mult

Data emitere si inregistrare in e-Factura

valabil la 26 Mar 2024Conform legislatiei in vigoare!
Bajan Camelia Raspuns oferit de
Bajan Camelia

Expert contabil, expert judiciar, practician in insolventa

Intrebare: Am rugamintea sa ma ajutati cu o clarificare in ceea ce priveste termenul-limita pentru transmiterea facturilor in sistemul national privind factura electronica RO e-Factura. Avand in vedere ca in legislatie se mentioneaza ca termenul-limita pentru transmiterea facturii este de 5 zile lucratoare de la data emiterii facturii, dar nu mai tarziu de 5 zile lucratoare de la data-limita prevazuta pentru emiterea facturii conform art. 319 alin. (16) din Codul fiscal (15 zile luna urmatoare) si avand in vedere faptul ca operational, societatea noastra factureaza serviciile aferente lunii anterioare, in jurul datei de 15 luna urmatoare, intrebarea este daca putem emite facturile ca si data calendaristica pe 15, dar cu data de emitere inscrisa pe factura ultima zi din luna de referinta (anterioara), incadrandu-ne in termenul de 5 zile lucratoare de la data-limita prevazuta pentru emiterea facturii conform art. 319 alin. (16) din Codul fiscal (15 zile luna urmatoare), data ultimei zile din luna de raportare fiind utilizata la facturare de societatea noastra din considerente de termen de incasare conform contractelor comerciale in vigoare si pentru a putea colecta TVA in luna de prestare a serviciilor.

Tip societate: S.A.
Numar de angajati: peste 50 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 0610

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 26 mar 2024.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 122629 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria Facturare

15Apr2024

Facturi emise in contul prestatorului e-Factura

de Elena Garofil valabil la 15 Apr 2024
Intrebare: Firma noastra este firma de curierat platitoare de TVA la luna. Avem contract cu Glovo pentru livrari catre clienti.Glovo factureaza in numele nostru transportul catre clienti persoane fizice si persoane juridice.Glovo transmite catre noi, saptamanal, in xl facturile emise pe care noi le importam. Sunt peste 10.000 de facturi.In acest caz, cine va transmite facturile in e-Factura? Noi sau ...
14Apr2024

Facturi emise in numele furnizorului. Transmitere in sistemul E-factura

de Elena Garofil valabil la 14 Apr 2024
Intrebare: Va rugam sa ne lamuriti in legatura cu transmiterea in E-factura a facturilor emise de beneficiari in numele furnizorului.Societatea X, inregistrata fiscal in Romania, emite facturi in numele furnizorilor de servicii de transport.1. Cine trebuie sa transmita in sistemul E-factura aceste documente emise de X in numele transportatorilor?2. Care este codul exact pe care trebuie declarate ...
14Apr2024

Refuz al unei facturi electronice transmise prin sistemul RO e-Factura

de Carmen Adomnoaei valabil la 14 Apr 2024
Intrebare: Societatea A are un contract de prestari servicii cu societatea B, facturarea facandu-se dupa acceptarea situatiei de lucrari de catre A, in urma serviciilor prestate de catre B. Societatea B trimite prin SPV factura de prestari servicii catre A, fara a fi acceptata situatia de lucrari de catre aceasta. Societatea A trimite atat prin SPV mesaj de refuz a acestei facturi cat si pe mail, fara a ...
10Apr2024

Plata in euro pe teritoriul Romaniei

de Gina Popescu valabil la 10 Apr 2024
Intrebare: Suntem un depozit de materiale de constructii si un client persoana juridica doreste sa faca plata in euro pentru a evita pierderile din diferente de curs valutar.Daca intocmim factura in lei si in valuta poate sa ne faca plata in valuta? Ce implicatii ar fi cu e-Factura?
09Apr2024

Procedurile de corectare a facturilor electronice

de Liviu Sapunaru valabil la 09 Apr 2024
Intrebare: Dupa emiterea unei facturii in luna martie si validarea ei in SPV am fost instiintati ca sediul beneficiarului s-a modificat drept pentru care se solicita modificarea facturii cu noul sediu, pentru a putea fi inregistrata in contabilitate.Cum trebuie procedat pentru corectia facturii si transmiterea in SPV (tinand cont si de faptul ca s-a solicitat in luna aprilie)?
09Apr2024

Obligativitate transmitere e-Factura

de Gina Popescu valabil la 09 Apr 2024
Intrebare: Unui client care inca foloseste un facturier si ne trimite originalul pe suport de hartie (scris manual) ii putem conditiona plata facturii de inregistrarea acesteia in efactura? Adica plata doar daca ne transmite si ID-ul de validare ANAF?
x