Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 5 Decembrie 2020
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
Seminare online
vezi aici toata colectia >>>

Deducere TVA achizitii din subventii

Intrebare: O microintreprindere producatoare de biofertilizatori utilizati in diferite culturi de leguminoase inregistrata in scopuri de TVA cu TVA la incasare, este beneficiara a unui proiect de cercetatre dezvoltare inovare prin programul PN III-P2-P2.1 PTE, proiect de transfer la operatorul economic, avand ca partener un institut de cercetare. Coordonatorul proiectului este societatea. Finantarea este facuta partial din bugetul de stat prin UEFISCDI si prin cofinantare din partea societatii. Titlul proiectului este Extinderea ofertei de biofertilizatori ai SC SRL prin dezvoltarea unei tehnologii de producere a unui inoculant de sol pe baza de Trichoderma.

In art. 12 a contractului de finantare, se precizeaza urmatoarele:
1. Autoritatea contractanta deconteaza pe baza documentelor justificative toate cheltuielile contractorului ocazionate de plata obligatiilor care decurg din reglementarile fiscal in vigoare.
2. Operatiunile efectuate in cadrul proiectelor de cercetare-dezvoltare si inovare nu se cuprind in sfera tva daca rezultatele cercetarii nu se transfera altei persoane. Dreptul de deducere pentru achizitiile destinate realizarii proiectelor de cercetare dezvoltare inovare se exercita in limitele si in conditiile prevazute la art. 297-300 din Codul fiscal.

La art. 17 se precizeaza ca, rezultatele cercetarilor obtinute pe baza derularii contractului, apartin contractorului/membrilor din consortiu, conform acordului ferm de colaborare, iar in acordul de colaborare se stipuleaza ca, rezultatele cercetarilor apartin echipei din cadrul parteneriatului care a contribuit efectiv la obtinerea lor.

Avand in vedere cele prezentate, pot deduce tva aferent facturilor de achizitie din cadrul proiectului prin decontul de tva, sau solicit decontarea din bugetul proiectului? 23% din proiect este cofinantat de societate. Cum se procedeaza cu tva aferenta achizitiilor realizate prin cofinantare?

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Testeaza GRATUIT sau logheaza-te in contul tau pentru a avea acces la raspunsul articolului
Deducere TVA achizitii din subventii

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 27 oct 2020.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 81411 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

x