Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 2 Iunie 2023
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Deducere TVA in termenul de prescriptie

valabil la 08 Apr 2023Conform legislatiei in vigoare!
Elena Garofil Raspuns oferit de
Elena Garofil

Consultant fiscal

Intrebare: Societatea noastra cu obiect de activitate "Alte activitati anexe transporturilor" a primit de la un furnizor care a prestat servicii de transport cu mijloacele proprii si a facturat in perioada 2017-2020 fara TVA, cererea de a refactura acum TVA aferenta perioadei mai sus mentionate. Furnizorul factureaza prestari servicii de transport catre case de expeditie, fara sa fie prestate direct catre exportator/destinatar bunuri, asa cum prevede art. 294 alin. 1 lit. c) din Legea 227/2015 din Codul fiscal.

In acest caz furnizorul ne poate factura separat TVA dupa 5 ani de la efectuarea transportului? Care ar fi baza legala pentru aceasta?

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: peste 50 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 5229

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 08 apr 2023.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 108405 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

PFA sau SRL in 2023?

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "PFA sau SRL in 2023?"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria TVA

31Mai2023

Scoatere din evidenta creanta. Debitor aflat in faliment

de Anca Bilas valabil la 31 Mai 2023
Intrebare: Suntem firma de transport rutier marfuri si platitoare de impozit pe profit. Avem un client care a intrat in falimet in aprilie 2015 si nu este incheiata procedura pana in acest moment. Ne-am inscris la masa credala pentru facturile neplatite din anul 2014. Am constituit provizioane 30-70%. Avem posibilitatea de a vinde aceasta creanta si incasarea a 50% din valoarea ei, pe baza de contract ...
29Mai2023

Transport bunuri din UK in Croatia. Regim TVA

de Elena Garofil valabil la 29 Mai 2023
Intrebare: Va rugam sa ne mentionati regimul de TVA aplicabil unui transport aerian de marfa din UK catre Croatia, in cazul in care atat furnizorul, cat si beneficiarul sunt case de expeditii din Romania, persoane impozabile platitoare de TVA.
26Mai2023

TVA optional, masa, transport scoala particulara

de Daniela Manole valabil la 26 Mai 2023
Intrebare: O scoala primara particulara cu invatamant primar este platitoare de TVA pentru activitatea economica, cu pro rata. In afara de activitatea scolara desfasoara activitati de optionale (cursuri sah, pian, innot etc.) Activitatea scolara se factureaza fara tva, este scutita.Cum trebuie sa factureze optionalele? Cu tva sau fara? Dar masa si transportul copiilor la si de la scoala?
27Mai2023

Prejudiciu

de Raluca Liliana Anghelache valabil la 27 Mai 2023
Intrebare: Un autoturism al firmei noastre a avariat un stalp in cadrul unei firme colaboratoare, valoarea reparatiei fiind 3.000 lei cu tva.Este deductibila cheltuiala si se poate deduce TVA? Factura este emisa de catre firma care a reparat respectivul stalp din parcare pe firma noastra.
24Mai2023

Tratamentul TVA aferent cheltuielilor sociale

de Mihaela Corneanu valabil la 24 Mai 2023
Intrebare: Avem achizitii incadrate ca si cheltuielile sociale, care au deductibilitate limitata in cota de 5% din totalul cheltuielilor cu salariile personalului. Care este tratamentul TVA in acest caz? Se include in suma totala sau se poate deduce aceasta TVA?
20Mai2023

Facturare despagubiri

de Anca Ivanov valabil la 20 Mai 2023
Intrebare: O societate comerciala platitoare de TVA primeste o factura cu bunuri care au fost sustrase dintr-un magazin in care asigura paza. Din punct de vedere contabil am operat pe 6581 cheltuiala (in contractul dintre cele doua societati este stipulat faptul ca, in cazul in care se sustrag bunuri din magazin, acestea vor fi facturate societatii care asigura paza). Care este regimul din punctul de ...
x