Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 29 Februarie 2024
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Depasire prag 10.000 euro la achizitii si livrari intracomunitare

valabil la 17 Ian 2024Conform legislatiei in vigoare!
Gina Popescu Raspuns oferit de
Gina Popescu

Economist

Intrebare: O firma neplatitoare de tva face achizitii intracomunitare peste 10000 euro/an (de exemplu din Bulgaria persoana juridica inregistrata in scopuri de tva) si se inregistreaza cu tva special art. 317, dar in acelasi timp livreaza marfa catre persoane fizice din UE (Ungaria) si ajunge peste plafonul 10.000 euro/an si se inregistreaza in OSS.

Care va fi tva pe care trebuie sa-l plateasca la statul roman la sfarsitul fiecarei luni si care vor fi declaratiile care trebuie predate in cazul acestor achizitii si livrari de bunuri? In cazurile prezentate este de ajuns sa se inregistreze cu tva special art. 317 pana cand ajunge la plafonul de 300.000 tva art. 316.

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 0 angajati
Platitoare TVA: Nu
Cod CAEN: 4791

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 17 ian 2024.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 119872 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria TVA

29Feb2024

Deducere TVA pentru o factura primita in anul 2015

de Mariana Prejbeanu valabil la 29 Feb 2024
Intrebare: O societate a primit o factura de la un furnizor in anul 2015, care nu a fost achitata decat in anul 2024, fiind cu tva la incasare va deduce tva acum in anul 2024. S-a pierdut dreptul la deducere pentru ca factura nu a fost achitata in cei 5 ani de la emitere?
29Feb2024

Venituri din comisioane facturate catre un partener din China

de Anca Bilas valabil la 29 Feb 2024
Intrebare: Sunt SRL neplatitoare de TVA. Urmeaza sa facturez unui client din China comision (de agent) din promovarea produselor. Valoarea facturii depaseste 100 000 euro. Factura va fi cu TVA sau fara? Trebuie sa solicit cod de TVA (lunar) inainte de a emite factura sau ulterior depasind CA de 100 000 euro? Are regim diferit acest comision catre tari non-UE?
29Feb2024

Facturi primite prin RO e-Factura. Deducere TVA pentru reparatii auto achitate de asiguratori

de Constanta Popa valabil la 29 Feb 2024
Intrebare: In conformitate cu Circulara M.E.F. - Cabinet Secretar de Stat nr. 50446/14.02.2008, in cazul serviciilor de reparatii auto, societatea noastra intra in posesia facturilor de service 'COPIE', originalul facturii fiind transmis catre societatea de asigurare care achita costul reparatiei. In acest caz, societatea noastra nu deduce TVA (nefiind in posesia originalului facturii conform ...
29Feb2024

Inregistrare chirie. Contract cu persoana fizica

de Elena Garofil valabil la 29 Feb 2024
Intrebare: Avem contracte de inchiriere pentru sediile secundare cu persoane fizice. Inregistram chiria lunara: 612 = 401. Este corect 401 sau ar trebui 462? Aceste chirii se declara in D300 si D394?
28Feb2024

Vanzare afacere

de Gina Popescu valabil la 28 Feb 2024
Intrebare: O firma doreste sa vanda afacerea (cafenea) si in urma incheierii unui contract de cesiune se stabileste vanzarea de active (mijloace fixe) si fond comert. Cum va emite factura din prisma tva? Fondul de comert este cu tva sau nu? Am dori sa mentionati si cadrul legal.
28Feb2024

Cota de TVA ciocolata calda

de Gina Popescu valabil la 28 Feb 2024
Intrebare: Suntem o societate comerciala care achizitioneaza ciocolata calda din Italia si o vindem catre restaurante. Cu ce cota de tva facem factura?
x