Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 4 Martie 2021
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
Seminare online
vezi aici toata colectia >>>

Facilitati constructii. Valoarea productiei nefacturate

Intrebare: O societate care desfasoara activitate de confectii metalice, mai exact productie de atasamente pentru utilaje cod 2511 (cupe de excavat, de incarcat, taluz, etc si lame de deszapezire), poate beneficia de facilitatile fiscale acordate angajatorilor din domeniul constructiilor (art. 60, pct. 5, din Cod fiscal)? Ponderea veniturilor realizate din vanzarea produselor finite, semifabricatelor, produselor reziduale si a marfurilor obtinute din productia proprie este mai mare de 80% din total cifra de afaceri, in conditiile in care comenzile pentru produse sunt preluate in mare parte telefonic si se genereaza pe baza lor comenzi interne pentru fiecare produs in parte, dar nu sunt semnate efectiv si de client, sunt acceptate doar telefonic sau prin alte mijloace de comunicare. Din punct de vedere fiscal, este valabila comanda interna?

Societatea are un site de prezentare a produselor, promoveaza produsele pe olx, facebook, la jumate, autovit, radio etc., dar cum fiecare produs are sistemul de prindere diferit unul fata de celalalt, trebuie sa colectam mai multe informatii pe care le discutam cu departamentul tehnic.

Uneori se fac masuratori prin apel video pentru a ne asigura ca masuratorile sunt corect efectuate de client, dupa care comanda interna odata finalizata si confirmata de client (telefonic, watsapp, email, olx etc.) pleaca in productie. Majoritatea produselor sunt fabricate doar pe baza de avans, diferenta la data livrarii. Fara avans se fabrica produse doar clientilor cu care avem contracte incheiate. Din punct de vedere al incasarii facturilor, suntem asigurati.

2. In cazul in care societatea deschide si un magazin de prezentare (showroom), produsele finite care vor fi transferate la marfa in magazinul propriu, intra in calculul cifrei de afaceri pentru aplicarea facilitatilor chiar daca in acel moment produsul a fost fabricat pe stoc, nefiind inca semnat nici un contract sau o comanda pentru produsul respectiv?

Comanda va fi generata ulterior, in momentul in care va fi vanduta unui client. In concluzie, comenzile interne generate pe baza datelor colectate de la clienti pe diferite cai sunt valabile fara semnatura sau accept dat in scris, atat timp cat politica firmei permite vanzarea in acest mod?

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Testeaza GRATUIT sau logheaza-te in contul tau pentru a avea acces la raspunsul articolului
Facilitati constructii. Valoarea productiei nefacturate

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 20 feb 2021.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 83974 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Sinteza noutatilor fiscal-contabile de impact in 2021

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Sinteza noutatilor fiscal-contabile de impact in 2021"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

x