Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 14 Iunie 2024
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Fond de handicap. Produse achizitionate prin intermediari. Conditii

valabil la 24 Apr 2024Conform legislatiei in vigoare!
Rodica Mantescu Raspuns oferit de
Rodica Mantescu

Specialist Legislatia Muncii

Intrebare: Conform art. 78 alin. 2 si alin. 3 lit. b din Legea 448/2006, in cazul neincadrarii de persoane cu handicap in procentul de 4% din numarul total de angajati, angajatorii sunt obligati sa plateasca, lunar, catre bugetul de stat o suma reprezentand echivalentul a minimum 50% din salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata inmultit cu numarul de locuri de munca in care nu au angajat persoane cu handicap, iar cu suma reprezentand diferenta pana la 100% sa achizitioneze, pe baza de parteneriat, produse si/sau servicii realizate prin activitatea proprie a persoanelor cu handicap angajate in unitati protejate autorizate.

Dorim sa achizitionam de la o unitate protejata din cadrul unei organizatii de persoane cu handicap, produse de tip IT (laptopuri, monitoare, periferice etc.), produse de birotica, curatenie (altele daca pot fi comercializate in autorizatie), mobilier, electrocasnice etc. Aceasta unitate protejata care face parte dintr-o APDF (asociatie pentru persoane cu dizabilitati fizice) si nu produce aceste echipamente IT, le comercializeaza. In art. 78 alin. 4(1) se precizeaza ca fac exceptie de la prevederile alin. (3) lit. b) unitatile protejate infiintate in cadrul organizatiilor persoanelor cu handicap care pot desfasura si activitati de vanzari/intermedieri, cu conditia ca minimum 75% din profitul obtinut sa fie destinat programelor de integrare socioprofesionala pentru persoanele cu handicap din organizatiile respective.

Am formulat o intrebare prin intermediul portalului ANAF si am primit urmatorul raspuns: "Avand in vedere predeverile legale mentionate mai sus, Unitatile protejate autorizate infiintate in cadrul organizatiilor persoanelor cu handicap, pot desfasura si activitati de vanzari si/sau intermedieri, cu conditia ca minimum 75% din profitul obtinut sa fie destinat programelor de integrare socioprofesionala pentru persoanele cu handicap din organizatiile respective. Aceste unitati protejate au obligatia prezentarii unui raport financiar la fiecare inceput de an, din care sa rezulte cum au fost utilizate fondurile obtinute prin activitatea comerciala. Activitatile de intermedieri (activitatea Unitatii Protejate de unde dorim sa achiztionam este de vanzare si nu de intermediere) prevazute se refera numai la produse si/sau servicii oferite de catre o alta unitate protejata autorizata potrivit dispozitiilor legii nr. 448/2006 (infiintate in cadrul organizatiilor persoanelor cu handicap). Achizitionarea produselor sau serviciilor de la unitatile protejate autorizate se realizeaza in baza unui acord de parteneriat. Dovada achizitionarii produselor sau serviciilor de la unitatile protejate autorizate este reprezentata de contractul comercial, factura si dovada platii."

Putem considera aceste cheltuieli deductibile, in conformitate cu prevederile Legii 448 si a Codului fiscal? In conformitate cu raspunsul ANAF atasat, dupa indeplinirea tuturor etapelor de natura contractuala, exista riscul de a nu fi considerate deductibile din fond a cheltuielilor cu achizitia de bunuri de tip IT, mobilier, produse de curatenie etc. de la o unitate protejata autorizata sa faca comert si care este infiintata in cadrul unei APDF, ce utilizeaza 75% din profitul sau pentru programe de integrare? Daca verificam autorizatia, daca avem acordul de parteneriat, contractul comercial, factura si dovada platii, trebuie sa atasam raportul de activitate la contractual comercial?

Tip societate: S.A.
Numar de angajati: peste 50 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: servicii

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 24 apr 2024.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 125116 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria Contributii si fonduri speciale

14Iun2024

Fond de handicap. Factura de avans

de Rodica Mantescu valabil la 14 Iun 2024
Intrebare: O societate comerciala primeste factura de avans de la o unitate protejata in vederea diminuarii fondului de handicap. Considerati ca se poate face deducerea din obligatia de plata a fondului de handicap a facturii de avans primitata de la unitatea protejata avand in vedere faptul ca este doar avans si nu bunuri sau servicii finale?
26Mai2024

Fond de handicap

de Elena Garofil valabil la 26 Mai 2024
Intrebare: Societate cu 100 de salariati, cum va declara varsaminte pentru handicap neincadrat in situatia in care are angajata o persoana cu handicap si achizitioneaza si produse de la unitate protejata?Suma aferenta celor 3 persoane neincadrate se declara 50% se plateste, iar 50% se deduce din achizitiile de la unitatea protejata?
21Mai2024

Monografie contabila achizitii firme protejate si fondul de handicap

de Stan Cosmina valabil la 21 Mai 2024
Intrebare: Societatea x achizitioneaza produse/servicii de la firme protejate conform contractului si acorduri de parteneriate incheiate cu acestea. In luna aprilie 2024 se achizitioneaza produse in valoare de 35.000 lei de la firma protejata A. Suma datorata catre bugetul de stat (fond varsaminte persoane cu handicap) pentru luna aprilie 2024 este in valoare de 37.000 lei.Tot in luna aprilie 2024 ...
08Feb2024

Contributie la fondul de mediu

de Gabi Popescu valabil la 08 Feb 2024
Intrebare: O societate vinde deseuri de carton catre o firma care are ca obiect de activitate colectarea deseurilor nepericuloase. Pe factura emisa este retinuta contributia de 2% la fondul de mediu. In practica am intalnit atat utilizarea contului 635, cat si contului 652 pentru contributia la fondul de mediu retinuta. Care este varianta corecta? Care este monografia contabila? Societatea care vinde ...
24Dec2023

Salariat cu certificat de incadrare in grad de handicap temporar valabil. Calcul fond de handicap

de Nicolae Liviu valabil la 24 Dec 2023
Intrebare: Societatea noastra are obligatia sa declare si sa plateasca fondul de handicap pentru ca are mai mult de 50 angajati, numar mediu. Am vrea sa angajam o persoana care are o decizie medicala asupra capacitatii de munca de pensionare cu drept de munca de 4 ore pe zi. A avut un accident vascular si are drept de munca 4 ore pe zi. Cu o astfel de decizie de pensionare pe caz de boala, gradul III, ...
20Nov2023

Salariat cu handicap fara certificat. Calcul fond de handicap

de Nicolae Liviu valabil la 20 Nov 2023
Intrebare: Am avut un angajat cu 8 ore, care dupa o boala obisnuita a devenit pensionar de invaliditate in gradul III justificat cu decizie medicala asupra capacitatii de munca eliberat de Casa de Pensii. A ramas pe mai departe sa lucreze cu 4 ore pe zi.La calcularea fondului de handicap de 4% trebuie sa luam in considerare? Certificat de handicap nu are.
x