Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 30 Ianuarie 2023
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Hrana. Tratament fiscal

valabil la 23 Ian 2023Conform legislatiei in vigoare!
Rodica Mantescu Raspuns oferit de
Rodica Mantescu

Specialist Legislatia Muncii

Intrebare: O societate este platitoare de impozit pe profit. Acorda tichete de masa salariatilor. Societatea acorda si o masa calda salariatilor in sistem catering, deoarece fiind o ferma porcina, prin legislatie este interzisa introducerea de alimente in incinta.

Care este regimul fiscal corect pentru masa acordata salariatilor companiei aferent anului 2022, precum si modalitatea in care va fi tratata de la 01.01.2023? Pot fi cumulate tichetul de masa si hrana astfel incat sa fie neimpozabili in limita sumei de 30 lei/zi, in conditiile in care momentan entitatea acorda tichete de masa in valoare de 15 lei?

Art. 76 alin. (4 1) lit. b spune ca sunt incluse in plafonul de 33% ca fiind neimpozabile si sumele aferente hranei acordata salariatilor si nu permite cumularea acesteia cu tichetul de masa. Deci este clar ca hrana acordata in mod normal, pentru o activitate uzuala nu poate fi acordata ca neimpozabila la salariat daca se acorda si tichet de masa. Dar nu imi este clar cum consideram hrana acordata in baza art. 76 alin. 4 lit. c.

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: peste 50 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: zootehnie

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 23 ian 2023.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 103393 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

PFA sau SRL in 2023?

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "PFA sau SRL in 2023?"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria Venituri asimilate salariilor

13Ian2023

Prestatii pentru mobilitate vs diurna

de Gabriela Dita valabil la 13 Ian 2023
Intrebare: Firma A cu sediul in Bucuresti, in cazul unui contract de munca pentru care salariatul are munca de teren (mentenanta retele telefonie - interventii pe amplasamente telecom ale diferitilor clienti), aria de acoperire Bucuresti si judetele Ilfov si Giurgiu, in contextul noilor modificari aduse contractului de munca, inteleg ca exista obligativitatea la "locul muncii" sa se specifice ca in lipsa ...
06Ian2023

Abonamente medicale pentru salariati cu timp partial

de Mariana Prejbeanu valabil la 06 Ian 2023
Intrebare: O societate acorda salariatilor un abonament pentru servicii medicale private. Acest beneficiu este neimpozabil in limita de 400 euro/an/salariat si pentru salariatii cu timp partial care nu au functie de baza la societate? Care sunt inregistrarile contabile pentru factura primita de la clinica medicala in cazul in care se depaseste limita de 400 euro/an/salariat si trebuie impozitata diferenta ...
15Sep2022

Decontarea cheltuielilor cu transportul salariatilor

de Dani Cucu valabil la 15 Sep 2022
Intrebare: O societate are salariati care fac naveta pe o distanta de peste 55 km fata de locuinta.Cum poate proceda societatea pentru a deconta cheltuielile cu transportul si care este tratamentul fiscal?
17Iul2022

Contracte de activitate sportiva. Retinere contributii sociale. Diurna salariati sportivi. Cumul CIM

de Rodica Mantescu valabil la 17 Iul 2022
Intrebare: O asociatie sportiva doreste sa incheie un contract de activitate sportiva cu un antrenor in valoare de 6.000 lei brut pe luna si in contract cu un antrenor de 6.500 lei brut pe luna incepand cu data de 01.07.2022.1. Conform legii noi ii retinem 10% impozit pe venit, avand in vedere ca nu depaseste plafonul de 30.600 lei/an pentru primul antrenor si pentru al doilea trebuie sa calculam CAS, ...
07Mai2022

Aniversare societate. Tratament fiscal tichete cadou si premii acordate salariatilor

de Rodica Mantescu valabil la 07 Mai 2022
Intrebare: Anul acesta se implinesc 30 ani de la infiintarea firmei, fiind an aniversar. Cu aceasta ocazie dorim sa acordam salariatilor tichete cadou sau premii functie de vechimea in firma, fapt prevazut si in Regulamentul intern al firmei. Sunt acestea impozabile cu 10% sau sunt considerate venituri asimilate salariilor si se platesc si contributiile?
28Apr2022

Sume platite de societatea de asigurare la incetarea contractului de asigurare de viata

de Rodica Mantescu valabil la 28 Apr 2022
Intrebare: Firma noastra a incheiat pentru salariati polite de asigurari de viata. Unele polite au ajuns la maturitate si asiguratorul a virat in contul angajatorului, care este beneficiarul contravalorii asigurarii.Care este regimul fiscal al sumelor incasate pentru angajator? Care este regimul fiscal daca angajatorul doreste sa vireze sumele in contul angajatilor?
x