Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 17 Aprilie 2024
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

  • Subiectul saptamanii
  • Scutire impozit cooperative
    Revin cu mentiunea ca aceasta cooperativa a fost infiintata in mai 2023, iar din iunie 2023 a desfasurat activitate economica de vanzare a productiei agricole a membrilor. Nu a depus instiintarea pentru aplicarea scutirii de la impozitul pe...
    mai mult

Indemnizatii medicale neimpozabile conform art. 62 din Codul fiscal. Deducerea personala

valabil la 19 Ian 2024Conform legislatiei in vigoare!
Rodica Mantescu Raspuns oferit de
Rodica Mantescu

Specialist Legislatia Muncii

Intrebare: Concediul medical neimpozabil (crestere/ingrijire copil, maternitate, risc maternal) intra in calculul venitului brut lunar pentru stabilirea deducerii personale a salariatului?

Tip societate: S.A.
Numar de angajati: 11-50 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 2013

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 19 ian 2024.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 122625 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria Deduceri personale

05Apr2024

Deducere personala in cazul mai multor contracte cu timp partial

de Gina Popescu valabil la 05 Apr 2024
Intrebare: Un angajat are 3 contracte de munca cu timp partial, respectiv 2 ore 6 ore si 2 ore.Cum calculam deducerea personala de baza? La fiecare contract in raport de numarul de ore sau la contractul cu 6 ore?
09Feb2024

Deducere suplimentara copil minor. Beneficiar

de Rodica Mantescu valabil la 09 Feb 2024
Intrebare: Deducerea suplimentara pentru un copil minor se acorda ambilor parinti sau numai unuia, amandoi avand serviciu?
11Feb2024

Deducerea personala suplimentara. Adeverinta care atesta inscrierea copilului intr-o unitate de invatamant

de Gabriela Dita valabil la 11 Feb 2024
Intrebare: Pentru a beneficia de deducerea suplimentara de 100 lei pentru copiii minori inscrisi intr-o unitate de invatamant angajatul trebuie sa aduca adeverinta de la scoala si declaratie pe propria raspundere in fiecare an scolar sau doar sa anunte cu 15 zile inainte atunci cand intervine vreo modificare in situatia initiala?
30Ian2024

Deducere suplimentara

de Elena Garofil valabil la 30 Ian 2024
Intrebare: La o societate avem un angajat care are 5 copii minori. Beneficiaza de deducere sau ajutor suplimentar? Daca da, va rugam sa ne ajutati cu monografie contabila in programul Saga.
17Ian2024

Deducere personala. Indemnizatie concediu medical neimpozabila

de Nicolae Liviu valabil la 17 Ian 2024
Intrebare: Concediile medicale neimpozabile (crestere/ingrijire copil cod 09, 91, 92, 17; maternitate cod 08, risc maternal cod 15) intra la calculul venitului brut lunar pentru stabilirea deducerii de baza a salariatului?
19Dec2023

Cumul de contracte. Functia de baza. Deducerea personala

de Gabriela Dita valabil la 19 Dec 2023
Intrebare: Daca sunt angajat part-time cu 2 ore, salariu de 450 lei brut la o SRL neplatitoare de TVA, platitoare de impozit pe venit microintreprinderi, pot fi incadrat cu functie de baza pentru a beneficia de deducerea de 660 lei? Eu sunt incadrat cu 8 ore la o alta societate.
x