Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 28 Mai 2024
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Interpretarea cotelor de impozitare pentru activitatile juridice in conformitate cu articolul 51 al Codului fiscal

valabil la 01 Mai 2024Conform legislatiei in vigoare!
Liviu Sapunaru Raspuns oferit de
Liviu Sapunaru

Consultant fiscal, Expert Contabil, Practician in Insolventa

Intrebare: O SRL cu obiect de activitate 6910 - activitati juridice "Administrator-consilier juridic" presteaza activitati de infiintare societati. Conform art. 51 din Codul fiscal "6910 - Activitati juridice - numai pentru societatile cu personalitate juridica care nu sunt entitati transparente fiscal, constituite de avocati potrivit legii" este platitor de impozit pe venit de 1% sau 3%? Administratorul considera ca el fiind consilier juridic si nu avocat ("constituite de avocati potrivit legii") trebuie sa plateasca impozit pe venit in cuantum de 1%.

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 1-10 angajati
Platitoare TVA: Nu
Cod CAEN: 6910

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 01 mai 2024.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 124386 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria Impozit pe venit

28Apr2024

Cota de impozit microintreprindere

de Elena Garofil valabil la 28 Apr 2024
Intrebare: La sfarsitul anului 2023 cifra de afaceri a fost de 330.000 lei. Pe parcursul anului 2023 afirma a fost platitoare de impozit micro 1%. In anul 2024 platim 1% sau 3% pe venituri? Mentionez ca toate celelalte conditii sunt indeplinite pentru 1%, mai putin cifra de afaceri obtinuta in decembrie 2023.
11Apr2024

Aplicare sistem de impozitare pe microintreprindere in cazul in care unul din asociati detine si o PFA

de Anca Bilas valabil la 11 Apr 2024
Intrebare: O societate microintreprindere in anul 2023 care are la 31.12.2023 cifra de afaceri mai mica de 500.000 euro are doi asociati fiecare cu 50% procent de participare. Unul dintre asociati are si o PFA pe care are incasari in 2023 mai mari de 500.000 euro. Poate ramane societatea microintreprindere in anul 2024?
05Apr2024

Teren primit prin donatie si vanzarea ulterioara a acestuia. Impozitare

de Bajan Camelia valabil la 05 Apr 2024
Intrebare: In situatia in care o persoana fizica dobandeste un teren fara constructie prin donatie de la un frate, datoreaza vreun impozit? Dar daca instraineaza acest teren obtinut prin donatie inr-o perioada de pana la 3 ani, datoreaza vreun impozit? Dar dupa 3 ani?
01Feb2024

D700 pentru schimbare procent de impozitare in cazul codului CAEN 6201

de Anca Bilas valabil la 01 Feb 2024
Intrebare: Cum se declara la ANAF trecerea de la 1% la 3% la impozitul pe venit micro pentru obiect de activitate IT? Trebuie intocmita d700?
11Ian2024

Impozitare venituri obtinute in Ungaria si Slovacia

de Anca Bilas valabil la 11 Ian 2024
Intrebare: O persoana fizica profesoara in cadrul unui program din Uniunea Europeana a incasat in 2023 ca si persoana 400.000 Huf din Ungaria si 150 euro di Slovacia. Persoana in cauza nu are PFA, II, SRL nu are nimic. In declaratia unica unde si cum ar trebui declarate aceste sume?
11Nov2023

Posibilitatea de aplicare a sistemului de impozitare pe microintreprinderi in cazul unui singur salariat aflat in concediu medical

de Anca Bilas valabil la 11 Nov 2023
Intrebare: Societatea are un singur angajat care a intrat in concediu medical in 19 septembrie. Pe septembrie are 11 zile de concediu medical, in octombrie primeste in continuare inca 15 zile, iar din 16 octombrie primeste concediu medical initial pentru 16 zile (salariatul a suferint un accident). Societatea din ce data trebuie sa treaca la impozit pe profit?
x