Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 5 Martie 2024
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Modificarile art. 52 din Codul fiscal

valabil la 28 Dec 2023
Liviu Sapunaru Raspuns oferit de
Liviu Sapunaru

Consultant fiscal, Expert Contabil, Practician in Insolventa

Intrebare: Incepand cu 01.01.2024 art. 52 din Codul fiscal alin. (7) se modifica si va avea urmatorul cuprins:

(7) In situatia in care, in cursul anului fiscal, oricare dintre asociatii sau actionarii unei microintreprinderi detine, in mod direct sau indirect, peste 25 la suta din valoarea sau numarul titlurilor de participare sau al drepturilor de vot si la alte microintreprinderi, asociatii/actionarii trebuie sa stabileasca microintreprinderea sau microintreprinderile care iese sau ies de sub incidenta prezentului titlu si care urmeaza sa aplice prevederile titlului II incepand cu trimestrul in care se inregistreaza situatia respectiva, astfel incat conditia de detinere a unei singure microintreprinderi sa fie indeplinita. Iesirea din sistemul de impunere pe veniturile microintreprinderilor se comunica organului fiscal competent, potrivit prevederilor Legii nr. 207 din 2015, cu modificarile si completarile ulterioare.

Tatal are mai mult de 25% la o microintreprindere, iar fiul mai mult de 25% la o alta microintreprindere. Pot functiona ambele firme in regim de microintreprinderi, incepand cu 01.01.2024?

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 1-10 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 6492

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 28 dec 2023.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 120039 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria Impozit pe veniturile microintreprinderilor

03Mar2024

Aplicare impozit micro in 2024

de Mariana Prejbeanu valabil la 03 Mar 2024
Intrebare: Societate neplatitoare de TVA, impozit pe profit tot anul 2023(si datorita codului CAEN existent in clipa de fata), daca isi schimba domeniul de activitate, in sensul ca va desfasura activitate care ii permita sa fie micro, avand si salariat cu norma intreaga, poate reveni la impozit micro(o singura data), nu?
02Mar2024

Microintreprindere 2024 in conditiile schimbarii asociatului in 2023 si publicarii in Buletinul Electronic in 2024

de Anca Bilas valabil la 02 Mar 2024
Intrebare: Fostul proprietar al unei microintreprinderi mi-a cesionat toate partile sociale ale acesteia in decembrie 2023. Cesiunea a fost admisa de ORC printr-o incheiere pronuntata in data de 29 decembrie 2023, dar a fost publicata in Buletinul Electronic in 03.01.2024. Vreau sa stiu daca eu pot pastra firma in regimul microintreprinderilor avand in vedere ca este singura mea firma. Atentie, fostul ...
29Feb2024

Trecere de la micro la impozit pe profit

de Adela Oncescu valabil la 29 Feb 2024
Intrebare: O SRL s-a infiintat in noiembrie 2023 si pana in prezent nu are angajati.Mai poate fi microintreprindere in 2024 daca face angajare in luna martie 2024?
28Feb2024

Sponsorizare microintreprindere

de Gina Popescu valabil la 28 Feb 2024
Intrebare: O microintreprindere nu a efectuat nicio sponsorizare in anul 2023. Impozitul pe venit micro declarat si platit in cursul anului 2023 a fost:trimestrul 1: 5.000 leitrimestrul 2: 7.000 lei trimestrul 3: 7.000 leitrimestrul 4: 6.000 leiTotal impozit micro pe anul 2023: 25.000 leiCat se poate redirectiona din cei 25.000 lei prin D177 pentru anul 2023? 25.000*20%, adica ...
27Feb2024

Incadrarea ca micro in functie de procentul de detinere parti sociale

de Anca Bilas valabil la 27 Feb 2024
Intrebare: Va rog sa ma lamuriti legat de impozitarea in 2024 a firmelor in care detin parti sociale.Sunt asociat in 3 firme: A, B, C:- in societatea A (activitate de contabilitate) cu 26,67%, sora mea cu 53,33% si nepoata cu 20%;- in societatea B (activitate de transport) cu 20%, sotul cu 50% si nepoata cu 20%;- in societatea C (activitatea suspendata a doua oara la Registrul comertului din ...
28Feb2024

Microintreprindere. Venituri codul CAEN 7112

de Mariana Prejbeanu valabil la 28 Feb 2024
Intrebare: Veniturile din consultanta tehnica, codul CAEN 7112, intra in categoria veniturilor din consultanta care nu permit unei firme sa fie platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor? In ceea ce priveste facturile primite pentru astfel de servicii, cheltuielile se inregistreaza in 618 sau in 628?
x