Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 29 Februarie 2024
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Noile categorii pentru care se platesc accize conform Legii 296/2023 incepand cu 01.01.2024

valabil la 12 Dec 2023
Stan Cosmina Raspuns oferit de
Stan Cosmina

Economist

Intrebare: Prin Legea nr. 296/2023 art. 439 pct. 2 alin. d si e se introduc o serie de modificari in domeniul accizelor, precum introducerea de accize nearmonizate pentru urmatoarele:

- bauturi nealcoolice cu zahar adaugat pentru care nivelul total de zahar este cuprins intre 5g I 8 g/100 ml;

- bauturi nealcoolice cu zahar adaugat pentru care nivelul total de zahar este peste 8 g/100 ml.

Conform punctului (3(1)) operatorul economic care produce, achizitioneaza din alte state membre ale Uniunii Europene sau importa produse supuse accizelor de natura celor prevazute la art. 439 alin. (2) lit. d) si e) notifica acest fapt autoritatii vamale teritoriale, potrivit prevederilor din normele metodologice. In acest context va rugam sa ne precizati daca aceste accize se vor aplica si bauturilor nealcolice preparate si servite in unitatile de alimentatie publica (de ex.: limonada, fresh-uri, cappuccino etc.).

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: peste 50 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 1071

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 12 dec 2023.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 119863 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria Taxe speciale

29Dec2023

Monografie contabila. Accize

de Anca Bilas valabil la 29 Dec 2023
Intrebare: O societate vinde tigarete electronice si pentru a desfasura aceasta activitate efectueaza import din China de lichide si de tigarete electronice. Plateste ulterior la importurile de lichide cu nicotina, acciza pe care o calculam si declaram in declaratia 100. Aceasta taxa este deductibila la calculul cu impozitul pe profit?
05Oct2022

Accize. Import tequila

de Anca Ardelean valabil la 05 Oct 2022
Intrebare: Dorim sa importam din Mexic cantitati importante de tequila 40% C pentru comercializarea lor in Romania.Ce obligatii avem in legatura cu aceasta activitate noua, cu accizele, cu marcarea produselor? Trebuie sa ne inregistram undeva?
31Mai2021

Regim accize

de Flavia Vlad valabil la 31 Mai 2021
Intrebare: O societate din Romania poate achizitiona produse accizabile din UE? In ce conditii poate recupera acciza pentru un astfel de produs? De exemplu - combustibil naval?
29Dec2012

Achzitionarea de anvelope. Obligatii TVA si Fond de mediu

de Dana Hristu valabil la 29 Dec 2012
Intrebare: O societate Y platitoare de TVA are ca obiect de activitate achizitionarea de anvelope noi si/sau second hand. Intrebarea care se pune este ce obligatii ii revin din punct de vedere al declaratiilor 300, 390 si fond mediu
11Oct2010

Autorizatie comert cu amanuntul cafea, tigari, bauturi alcoolice

de Mihaela Benta valabil la 11 Oct 2010
Intrebare: Pentrul comertul cu amanuntul a urmatoarelor produse: cafea, tigari, bauturi alcoolice este nevoie de vreo autorizatie speciala de la Administratia Financiara? Se datoreaza vreo taxa speciala pentru comercializarea cu amanuntul a acestor produse?
x