Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 13 Aprilie 2024
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Organizare activiate de invatamant particular pe microintreprindere

valabil la 26 Ian 2024Conform legislatiei in vigoare!
Anca Bilas Raspuns oferit de
Anca Bilas

Expert contabil si Consultant fiscal

Intrebare: Avem o gradinita particulara acreditata ARACIP la inceputul anului 2023. Gradinita inca functioneaza pe SRL-ul initial, desi a primit un CIF special de la ANAF pe baza acreditarii primite. Societatea pe care inca functioneaza este platitoare de tva, este microintreprindere si mai desfasoara activitati de cresa (neacreditata) si activitati de afterschool.

1. In cazul in care veniturile totale (din activitatea gradinitei, cresei si afterschool-ului) depasesc 500.000 euro, societatea trebuie sa treaca la platitor de impozit pe profit? Daca da, va plati impozit pe profit inclusiv pe profitul obtinut din activitatea de gradinita?

2. Beneficiaza gradinita de prevedrile art. 15 alin. 1 lit. b) din Codul fiscal? Daca da, ce fel de venituri ar fi neimpozabile (cele incasate de la parinti sau cele incasate de la Ministerul Educatiei)?

3.In cazul in care vor muta activitatea pe noul CIF atribuit de ANAF, ce regim de impozitare vor avea? Micro sau impozit pe profit direct?

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 11-50 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 8560

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 26 ian 2024.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 122418 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria Impozit pe profit

11Apr2024

Microintreprindere. Relatii de rudenie

de Elena Garofil valabil la 11 Apr 2024
Intrebare: Firma A micro are cifra de afacere 2023 sub 10.000 euro, 2 asociati fiica si mama 50%- 50%. Firma B cu profit are cifra de afaceri pe anul 2023 sub 10.000 euro. 2 asociati fiica (de la firma A 50%) si fratele ei 50%. Fratele ei mai detine 6 firme ca asociat unic. Cumulate cele 6 firme au peste 500.000 euro cifra de afaceri in 2023.Poate firma A sa ramana micro in 2024? Se va calcula CA in ...
11Apr2024

Microintreprindere. Conditii de incadrare

de Munteanu Corneliu Stefan valabil la 11 Apr 2024
Intrebare: Societatea va trebui sa aplice impozit pe profit sau impozitul minim pe CA incepand cu 1 ianuarie 2024 in cazul in care are o imbilizare in curs de executie in luna ianuarie de 400.000 lei (contul 231) si care apoi se da in functiune in luna martie 2024. Aceasta suma se ia in calcul indicatorului pentru stabilirea impozitului minim pe cifra de afaceri sau se ia in calcula doar suma existenta in ...
11Apr2024

Microintreprindere. Asociat unic cu PFA

de Vera Constantin valabil la 11 Apr 2024
Intrebare: Daca o societate microintreprindere platitoare de impozit pe venit are un asociat persoana fizica autorizata care obtine venituri.La calculul plafonului de 500.000 euro se ia in calcul venitul brut obtinut de persoana fizica sau venitul net calculat potrivit Codului fiscal?
10Apr2024

Aplicare sistem de impozitare pe microintreprinderi in cazul in care asociatul majoritar se retrage in anul 2024

de Anca Bilas valabil la 10 Apr 2024
Intrebare: In anul 2023 un medic stomatolog detinea doua firme. Impreuna cifra de afaceri depasea 500.000 euro. In luna martie 2024 medicul stomatolog a cedat toate actiunile dintr-o societate sotiei si a ramas doar administrator.Pot ramane ambele societati cu impozit pe venit 3%?
10Apr2024

Analiza clasificarii microintreprinderilor in contextul modificarii structurii actionariatului

de Liviu Sapunaru valabil la 10 Apr 2024
Intrebare: In anul 2023 un medic stomatolog detinea doua firme. Impreuna cifra de afaceri depasea 500.000 euro. In luna martie 2024 medicul stomatolog a cedat toate actiunile altei persoane dintr-o societate si a ramas doar administrator.Pot ramane ambele societati cu impozit pe venit 3%?
09Apr2024

Incadrare ca microintreprindere in 2024

de Vera Constantin valabil la 09 Apr 2024
Intrebare: Anul 2024. Societatea A este platitoare de impozit pe venitul microintreprinderilor, detinuta 51% de unchi si 49% de nepot (nepot de frate). Societatea B, platitoare de impozit pe profit, este detinuta 100% de catre nepot. Nici unul dintre cei doi nu detine alte participatii in alte societati.In cursul anului 2024 nepotul cedeaza 49% din societatea A catre unchi (acesta devine asociat unic in ...
x