Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 24 Iunie 2024
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

OUG 1932002. Aspecte privind obligatia de dotare cu POS

valabil la 07 Iun 2024Conform legislatiei in vigoare!
Ionut Jinga Raspuns oferit de
Ionut Jinga

consultant fiscal

Intrebare: Am o neclaritate in legatura cu aplicarea legii 193/2002 privind instrumentele de plata fara numerar, POS-ul, in cazul SRL, II/PFA/IF si profesii liberale.

1. Cazul PFA, II, IF

Din legea 193/2002, art.1, alin1^2 inteleg ca toate PFA-urile, II sau IF trebuie sa aiba obligatoriu POS incepand cu 16.06.2024, nu se tine cont de nivelul incasarilor, obiectul de activitate sau alt indicator. Este corect cum am interpretat legea?

Art.1, alin. (1^2) Persoanele fizice sau juridice, prevazute la art. 4 alin. (1) din Legea nr. 265/2022 privind registrul comertului si pentru modificarea si completarea altor acte normative cu incidenta asupra inregistrarii in registrul comertului, cu modificarile si completarile ulterioare, au obligatia de a asigura implementarea si de a accepta cel putin un instrument de plata fara numerar, asa cum acesta este definit de Legea nr. 209/2019 privind serviciile de plata si pentru modificarea unor acte normative, la art. 5 alin. (1) pct. 31.

2. Cazul SRL

Din legea 193/2002, art.3 inteleg ca toate SRL-urile care au ca si activitate comert si presteaza servicii trebuie sa aiba obligatoriu POS, daca cifra de afaceri este mai mare de 50.000 lei.

Este corect cum am interpretat legea?

Art. (3) Persoanele juridice care desfasoara activitati de comert cu amanuntul si cu ridicata, asa cum acestea sunt definite de Ordonanta Guvernului nr. 99/2000 privind comercializarea produselor si serviciilor de piata, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si cele care desfasoara activitati de prestari de servicii, care realizeaza in cursul unui an incasari in numerar cu o valoare mai mare de 50.000 lei, au obligatia sa accepte ca mijloc de plata cardurile de debit, de credit sau preplatite, prin intermediul unui terminal POS si/sau al altor solutii moderne de acceptare, inclusiv aplicatii ce faciliteaza acceptarea platilor electronice. Prin activitatea de prestari de servicii, in sensul prezentului alineat, se intelege operatiunea definita la art. 271 alin. (1) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.

3. Cazul profesii liberale: nu au obligatia de a detine POS

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 0 angajati
Platitoare TVA: Nu
Cod CAEN: 8623

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 07 iun 2024.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 125504 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria Contabilitate

28Apr2024

Incasari in numerar fara casa de marcat

de Mariana Prejbeanu valabil la 28 Apr 2024
Intrebare: Putem incasa cu exceptie numerar de la persoana fizica cu chitanta, fara casa de marcat?
09Apr2024

Creditare firma in numerar

de Elena Garofil valabil la 09 Apr 2024
Intrebare: Cum procedeaza o firma care este la inceput? Construieste o cladire cu destinatie restaurant din fondurile proprii ale asociatului unic. Cumpara zilnic materiale si nu in toate situatiile poate plati din cont, ca ar fi mult prea dificil sa se deplaseze la orasul cel mai apropiat la 60 km sa alimenteze cardul. Poate achita cu numerar, poate face creditare la casa?
05Apr2024

Plafon incasari si plati in numerar

de Elena Garofil valabil la 05 Apr 2024
Intrebare: 1. Daca un asociat vrea sa crediteze societatea cu o suma, dar nu are cont bancar, poate conform legislatiei din acest moment, sa crediteze cu numerar societatea? Daca poate, care este suma maxima pe care poate sa o crediteze/zi?Daca nu poate, care ar fi sanctiunea daca totusi crediteaza societatea cu numerar?De asemenea va rog sa ma ajutati si cu transmiterea plafoanelor pentru numerar care ...
25Mar2024

Creante incerte. Radiate si aflate in imposibilitatea executarii

de Mariana Prejbeanu valabil la 25 Mar 2024
Intrebare: In evidenta contabila figureaza doi clienti incerti pentru care au fost inregistrate ajustari pentru pierdere de valoare astfel:- primul client a fost radiat ca urmare a inchiderii procedurii de faliment. Pentru ajustarea TVA trebuie intocmita factura fiscala. Avand in vedere faptul ca societatea e radiata factura trebuie declarata in D394 si e-Factura?- al doilea client a fost dat in ...
11Feb2024

Cheltieli la constituirea unei societati

de Raluca Liliana Anghelache valabil la 11 Feb 2024
Intrebare: Avem o societate nou infiintata cu 22.01.2024 la care capitalul social - aport numerar este de 200 lei. Cheltuielile de constituire societate platite numerar de administratorul societatii sunt in suma de 450 lei. Ramanem cu un sold negativ in caseria societatii la 31.01.2024 si din cate stiu eu, nu putem sa avem aceasta situatie.Cum trebuie sa procem in acest caz, in care platile in numerar ...
05Feb2024

Plati in numerar factura < 5.000 lei

de Diana Ioana Tabara valabil la 05 Feb 2024
Intrebare: Daca o factura in valoare de pana in 5.000 lei se incaseaza cu numerar la o anumita data si diferenta este incasata tot cu numerar la o data ulterioara, se considera fragmentare?
x