Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 29 Mai 2024
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Persoane care isi desfasoara activitare in baza unui contract de administrare. Cadouri

valabil la 22 Apr 2024Conform legislatiei in vigoare!
Rodica Mantescu Raspuns oferit de
Rodica Mantescu

Specialist Legislatia Muncii

Intrebare: Pe o firma in care exista doar un contract de administrare se pot da conform:

Art. 76 - Definirea veniturilor din salarii si asimilate salariilor, aliniatele:

(i) cadouri oferite angajatilor, precum si cele oferite pentru copiii minori ai acestora, cu ocazia Pastelui, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase;

(iii) cadouri oferite angajatilor in beneficiul copiilor minori ai acestora cu ocazia zilei de 1 iunie;

In cazul copiilor, daca sunt doi sau mai multi suma de 300 lei este pe fiecare copil sau este suma totala?

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 1-10 angajati
Platitoare TVA: Nu
Cod CAEN: 3109

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 22 apr 2024.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 124405 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria Avantaje in natura

27Ian2024

Chirie platita pentru locuri de parcare. Regim fiscal

de Mariana Prejbeanu valabil la 27 Ian 2024
Intrebare: O firma inchiriaza o cladire cu mai multe etaje pentru desfasurarea activitatii economice. Cladirea detine la subsol mai multe locuri de parcare. Prin contractul de inchiriere s-au inclus si aceste parcari, care se factureaza separat de spatiile de birouri. Firma nu detine autoturisme in patrimoniu si nici nu desfasoara activitati economice care sa necesite locuri de parcare.1. Va rog sa ...
21Mar2023

Aplicabilitate art. 76 1 asupra contractelor de mandat

de Olguta Crevelescu valabil la 21 Mar 2023
Intrebare: Contractele de mandat beneficiaza de facilitatea privind veniturile neimpozabile in procent de 33%?
24Nov2022

Obligatii fiscale si contabile privind avantajele in natura

de Dani Cucu valabil la 24 Nov 2022
Intrebare: O SRL microintreprindere si platitoare de tva incheie un contract de inchiriere a unui apartament (proprietarul este persoana fizica) pe care il pune la dispozitia unui salariat (cu norma de 8 ore/zi) ca si locuinta de serviciu. Lunar, in baza contractului de inchiriere societatea achita chiria lunara prin transfer bancar.1. Este necesara declararea acestui apartament ca punct de lucru?2. ...
05Oct2022

Acordare bursa privata si CIM in acelasi timp.

de Nicolae Liviu valabil la 05 Oct 2022
Intrebare: Suntem o societate pe actiuni. Avem ca obiect principal de activitate comertul cu amanuntul de medicamente. In farmaciile apartinand societatii avem salariati cu contract individual de munca pe postul de asistent farmacist. Intentionam sa acordam burse acestor asistenti farmacisti pentru a urma cursurile facultatii de farmacie astfel incat, dupa absolvire, acesti salariati sa fie promovati pe ...
31Aug2022

Avantaje in natura obtinute de la terti. Tratament fiscal

de Ionut Jinga valabil la 31 Aug 2022
Intrebare: In cadrul societatii noastre va fi detasata o persona care va fi platita de catre societatea care l-a detasat. S-a incheiat un contract de colaborare intre cele doua societati, prin care societatea noastra se angajeaza sa asigure cheltuieli cu cazarea si masa acestei persoane.Aceste sume sunt considerate avantaje in natura (desi nu este salariatul societatii noastre)? Cum se declara? Sunt ...
31Iul2022

Munca la domiciliu. Facilitati

de Raluca Liliana Anghelache valabil la 31 Iul 2022
Intrebare: O microintreprindere cu 11 salariati, toti salariatii avand contract de munca la domiciliu (nu cu clauza de telemunca) doreste sa acorde salariatilor sume pentru achizitionarea de bunuri necesare desfasurarii activitatii (birou, scaun), precum si un ajutor pentru plata utilitatilor (gaz, curent, apa etc.).1. Exista vreun plafon neimpozabil care ar putea fi acordat? Cum sunt de exemplu cei 400 ...
x