Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 19 Februarie 2020
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Specialistii live


Profit reinvestit. Schimbarea destinatiei rezervei. Momentul impozitarii

Intrebare: O societate comerciala care avea deja rezerva legala constituita in contul 1061 „Rezerve legale”, a aplicat scutirea de impozit pentru profit reinvestit in echipamente tehnologice, conform art. 19 indice 4, alin. (1) si (8) Legea nr. 571/2003 din Codul fiscal si a constituit rezerve inregistrate in contul 1068-Alte rezerve, in anii 2014 si 2015. Utilajele noi pentru care s-a beneficiat de facilitatea fiscala la momentul achizitiei si punerii in functiune, au indeplinit conditiile prevazute la art. 19 indice 4, alin. (9) din Legea nr. 571/2003 din Codul fiscal. Compania doreste sa foloseasca aceste rezerve si sa distribuie dividende in anul 2020.

In interpretarea art. 19 indice 4, alin. (12) si art. 22, alin.(6) din Legea nr. 571/2003 si a art. 26 alin. (5) si alin. (9) din Legea nr. 227/2015 din Codul fiscal, calculul impozitului pe profit se face in momentul cand sunt repartizate alte rezerve la dividende, adica in anul 2020? In cazul in care aceasta suma din alte rezerve se va repartiza in anul 2020 pentru majorarea capitalului social al societatii comerciale cand intervine obligatia calcularii impozitului pe profit, la momentul repartizarii conform art. 26 alin. (5) si alin. (9) din Legea nr. 227/2015 sau de la momentul acordarii facilitatii in anii 2014-2015 conform prevederilor art. 22, alin. (6) din Legea nr. 571/2003? Pentru aceasta facilitate prevazuta in Codul fiscal vechi de care s-a beneficiat in anii 2014-2015, se poate avea in vedere impozitarea conform prevederile Codului fiscal nou din Legea nr. 227/2015, cu modificarile si completarile ulterioare?

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Testeaza GRATUIT sau logheaza-te in contul tau pentru a avea acces la raspunsul articolului
Profit reinvestit. Schimbarea destinatiei rezervei. Momentul impozitarii

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 75853 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU!Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter portalcontabilitate.ro

MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

x