Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 5 Martie 2024
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Scutire CAS pentru PFI medic militar

valabil la 08 Ian 2024Conform legislatiei in vigoare!
Gina Popescu Raspuns oferit de
Gina Popescu

Economist
Tags: casPFI

Intrebare: Un medic militar angajat la spitalul militar are si o PFI unde desfasoara activitati independente cu diferite clinici. In calitate de salariat plateste CAS la casa armatei MAPN.

Pentru veniturile din PFI este exceptat de la plata CAS (a depasit plafonul de 12 salarii) in temeiul art. 150 alin. 1 din Codul fiscal?

Tip societate: P.F.
Numar de angajati: 1-10 angajati
Platitoare TVA: Nu
Cod CAEN: 8820

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 08 ian 2024.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 120039 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria Persoane fizice

03Feb2024

Arenda incasata in anul 2023. Plata CASS

de Nicolae Liviu valabil la 03 Feb 2024
Intrebare: O persoana fizica, avand calitatea de pensionar, realizeaza venituri din arenda in anul 2023 in valoare de 100.000 lei.Aceasta persoana datoreaza CASS pentru aceste venituri? Este obligata sa depuna declaratia unica in anul 2024?
30Ian2024

Venituri din activitate sportiva si din activitate independenta. Plata CASS

de Nicolae Liviu valabil la 30 Ian 2024
Intrebare: O persoana fizica are venituri din activitati independente obtinute astfel:1. Din activitate sportiva (art. 68^1 din Codul fiscal) 250.000 lei/luna (3.000.000/an);2. Din alte activitati independente (management, consultanta) - 100.000 lei/luna (1.200.000/an).La veniturile din activitatea sportiva se retine si se plateste (de catre platitorul de venit) lunar CASS la 5 salarii minime, annal ...
19Ian2024

CAS si CASS

de Anca Bilas valabil la 19 Ian 2024
Intrebare: Sunt obligat sa platesc CAS si/sau CASS daca sunt pensionar si am venituri din activitati de intermediere asigurari (codul CAEN 6622)?
21Ian2024

Retinere CASS arenda

de Anca Bilas valabil la 21 Ian 2024
Intrebare: O persoana fizica a incasat venituri din arenda de la un singur platitor de venit (societate comerciala), dupa cum urmeaza: in martie 2023 venituri nete din arenda cuvenite pentru anul 2022 si in decembrie 2023 cele cuvenite pentru anul 2023. Cuantumul fiecarei sume incasate a fost peste nivelul a 12 salarii minime brute pe tara. Persoana fizica nu a obtinut alte venituri. In contractul incheiat ...
15Ian2024

Venituri din investitii si chirii. CASS in anul 2024

de Rodica Mantescu valabil la 15 Ian 2024
Intrebare: Suma datorata CASS pentru venituri din inchiriere de 60.000 lei, dobanzi 5.000 si dividende 140.000 lei realizate in 2024 am de achitat? La plafonul de 24 *3300 lei 7.920 lei sau la cel de 60 de salarii = 19.800 lei?
09Ian2024

Impozite PFI

de Daniela Manole valabil la 09 Ian 2024
Intrebare: Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in legatura cu taxele care sunt platite de o PFI ce ofera servicii medicale la domiciliu. Mentionez ca persoana ce detine PFI este angajata cu contract de munca individual pe perioada nedeterminata, iar din ingrijirile la domiciliu reazeaza aproximativ 10.000 lei/an.
x