Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 17 Aprilie 2024
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Scutire de TVA livrare intracomunitara

valabil la 04 Apr 2024Conform legislatiei in vigoare!
Gina Popescu Raspuns oferit de
Gina Popescu

Economist

Intrebare: Am o mare dilema privind documentele pe care trebuie sa le detinem pentru a justifica scutirea de TVA pentru o livrare intracomunitara conform art. 138 din Directiva 2006/112/CE. Societatea noastra factureaza si livreaza marfa catre o firma din UE, conditia de livrare fiind FOB.

In cazul livrarilor FOB, ce documente justificative trebuie sa detinem pentru justificarea scutirii de taxa?

Tip societate: S.A.
Numar de angajati: peste 50 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: productie

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 04 apr 2024.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 122688 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria TVA

27Mar2024

Achizitie de bunuri de la un furnizor intracomunitar cu livrare din China. Tratament TVA si declaratii fiscale

de Carmen Adomnoaei valabil la 27 Mar 2024
TVA
Intrebare: Achizitie marfa de la Furnizor din Belgia - cod valid TVA in VIES. Marfa intra in RO direct de la producatorul de marfa sub alta denumire si anume denumirea firmei din China. Pe declaratia vamala de import la casuta nr. 2. Expeditor este inscris furnizorul din China. Bunurile raman pe teritoriul Romaniei. Asadar am urmatoarea documentatie de la vama: DVI ii cu firma din China, factura de marfa ...
20Mar2024

Livrare produse finite destinate exportului. Regim fiscal TVA

de Amelia Dumitras valabil la 20 Mar 2024
TVA
Intrebare: Din punctul de vedere al TVA, cum ar trebui sa tratam urmatoarea situatie? Noi suntem producator/executant si suntem in situatia sa exportam in afara Uniunii Europene marfa produsa de noi, printr-o alta companie tot din tara in calitate de vanzator avand relatia comerciala cu partenerul din afara Uniunii. In acest caz, cum tratatam din punctul de vedere al TVA aceasta tranzactie?
20Ian2024

Livrari de bunuri catre spitale. Regimul TVA incepand cu 01.01.2024

de Ionut Jinga valabil la 20 Ian 2024
TVA
Intrebare: O firma a livrat catre spitale bunuri destinate utilizarii in domeniul ingrijirilor de sanatate, care au intrat sub incidenta legii 88/2023 si a HG 653/04.08.2023. Facturile au fost intocmite fara TVA in perioada iunie - decembrie 2023, spitalele au emis declaratie pe proprie raspundere pentru aplicarea scutirii de TVA conform art. 294 alin. 5 lit. a si b. Mentionez ca toate bunurile livrate ...
22Nov2023

Cota de TVA. Livrare oua

de Elena Garofil valabil la 22 Nov 2023
TVA
Intrebare: Ouale au cota de tva 5% sau 9%?
21Sep2023

Import de bunuri intr-un stat membru UE urmat de livrare intracomunitara

de Carmen Adomnoaei valabil la 21 Sep 2023
TVA
Intrebare: O societate din Romania inregistrata in scopuri de TVA in Romania achizitioneaza bunuri din China pentru care efectueaza vama fiscala in Germania. Bunurile in discutie sunt ansamblate si prezentate in cadrul unui targ in Germania, apoi dezansamblate si vandute in Portugalia.Cum ar trebui sa factureze din punctul de vedere al TVA vanzarea de bunuri, care nu ajunge in Romania, ci din Germania ...
31Iul2023

Tratament contabil si fiscal TVA pentru livrare cu instalare panouri fotovoltaice intr-un stat membru

de Amelia Dumitras valabil la 31 Iul 2023
TVA
Intrebare: Firma noastra firma romanesca, platitoare de tva, presteaza servicii de montare panouri fotovoltaice cu toate materialele achizitionate de noi. A gasit un client persoana juridica austriaca, platitoare de TVA, care doreste montare de fotovoltaice pe o hala proprie din Austria. Lucrarea ar dura aproximativ 1 saptamana, facuta de angajatii societatii noastre. Materialele sunt: o parte din Romania ...
x