Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 5 Martie 2024
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Scutirea de TVA pentru serviciile de reabilitare - modernizare unitati spitalicesti din reteaua publica de stat

valabil la 22 Dec 2023
Tatiana Harabor Raspuns oferit de
Tatiana Harabor

Consultant fiscal, Expert Contabil

Intrebare: O societate factureaza servicii de proiectare lucrari hidrotehnice cu rol de protectie a resursei de apa minerala utilizata in cadrul spitalului dintr-o unitatea militara.

Astfel de servicii se incadreaza la reabilitare si modernizare pentru a beneficia de scutire potrivit art. 294 alin. (5) lit. a)?

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 1-10 angajati
Cod CAEN: 7112

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 22 dec 2023.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 120076 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria Operatiuni scutite de TVA

01Mar2024

Coduri de TVA facturare electronica

de Anca Bilas valabil la 01 Mar 2024
Intrebare: Pentru factura electronica care sunt codurile de TVA aplicabile in cazul emiterii de facturi pentru:- deseuri, facturi emise cu taxare inversa catre firme inregistrate in Romania;- transporturi aferente importurilor de marfuri si incluse in calcul in vama, facturi emise scutit cu drept de deducere (art. 294, 295 din Codul fiscal);- transporturi aferente exporturilor de marfuri, facturi ...
01Mar2024

Notificare ANAF cu privire la inchiriere imobil cu TVA

de Gina Popescu valabil la 01 Mar 2024
Intrebare: Societatea noastra achizitioneaza in leasing financiar un apartament (anul constructiei 1978) pentru care deduce TVA in 2018 si inchide leasingul, intrand in proprietate in ianuarie 2023. Din martie 2023 inchiriaza acest apartament in regim de scutire fara sa notifice la ANAF operatiunea.In acest caz se procedeaza la ajustarea TVA dedusa? Daca da, se poate face notificare la ANAF in luna ...
29Feb2024

Scutirea de tva in serviciile medicale. Aspecte fiscale si recomandari in cazul unui control ANAF

de Liviu Sapunaru valabil la 29 Feb 2024
Intrebare: O societate comerciala are ca obiect de activitate servicii medicale stomatologice. Are contract de colaborare cu PFA-uri si SRL-uri micro care presteaza lucrari medicale cu doctori ce lucreaza la firma. Sunt platiti 30% din realizari, comision pentru lucrarile efectuate pe factura cu OP. Avem control de la ANAF si ne obliga sa platim TVA la acest comision, desi activitatea medicala este scutita ...
29Feb2024

Furnizor din China. Transport din Germania. Regim TVA

de Elena Garofil valabil la 29 Feb 2024
Intrebare: In cazul unui import de bunuri din China (factura de la furnizorul Chinez) cu vama in Germania (declaratia vamala in germana unde se specifica doar un comision fara tva insa) intra tot pe regimul vamal 42? Cum inregistrez si cum declar? Se declara doar in D300?
19Feb2024

Servicii de meditatii. Regim TVA

de Elena Garofil valabil la 19 Feb 2024
Intrebare: In cazul unei societati comerciale care presteaza servicii de meditatii catre persoane fizice din Romania (elevi si studenti), acestea sunt scutite de TVA? Si daca da, atunci societatea trebuie sa aiba angajati profesori sau se pot incheia contracte de colaborare, iar profesorii sa isi declare incasarile ca drepturi de autor prin declaratia unica?
15Feb2024

Regim fiscal TVA pentru acordare drept de utilizare marca comerciala

de Amelia Dumitras valabil la 15 Feb 2024
Intrebare: O societate pe actiuni platitoare de impozit pe profit inregistrata in scopuri de TVA acorda licenta de utilizare asupra unei marci comerciale unei societati in Republica Moldova. Marca comerciala este utilizata in activitatea derulata in Molodva.Pe baza contractului incheiat, societatea din Romania factureaza aceste servicii lunar catre societatea din Moldova. Facturile trebuie emise cu ...
x