Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 23 Februarie 2024
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Sot/sotie. Doua societati cu participare directa mai mare de 25%. Aplicare regim microintreprindere

valabil la 06 Ian 2024Conform legislatiei in vigoare!
Mariana Prejbeanu Raspuns oferit de
Mariana Prejbeanu

Expert contabil, Consultant fiscal, Auditor financiar

Intrebare: Privitor la art. 47 alin. (1) lit. (h) se refera la asociatii/actionari care detin in mod direct sau indirect 25% din valoarea titlurilor de participare sau al drepturilor de vot.

Ce inseamna detinere indirecta? Daca o persoana fizica detine 50% dintr-o microintreprindere si sotul detine 100% din alta microintrepridere inseamana ca avem o detinere indirecta mai mare de 25% si in ambele si trebuie sa ramana o singura microintreprindere? Ce sunt intreprinderile legate privind plafonul de 500.000 euro pentru microintreprinderi.

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 1-10 angajati
Platitoare TVA: Nu
Cod CAEN: 6910

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 06 ian 2024.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 119525 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria Impozit pe veniturile microintreprinderilor

22Feb2024

Microintreprindere. Surplus din reevaluare

de Elena Garofil valabil la 22 Feb 2024
Intrebare: Am facut evaluarea unei cladirii in decembrie 2012, suma din evaluare fiind inregistrata in contul 105.1. Daca am efectuat nota contabila 105 = 1075 anual, suma respectiva este impozabila la baza de calcul a impozitului pe microintreprindere?2. Daca am efectuat nota contabila 105 = 1075 intr-un an (sau mai multi), cladirea nu a fost vanduta. Pot face storno la aceste inregistrari si sa am ...
21Feb2024

Microintreprindere. Acordare imprumut ocazional unei alte societati

de Carmen Adomnoaei valabil la 21 Feb 2024
Intrebare: Conform prevederilor CF, nu pot fi microintreprindere firmele care desfasoara activitati in domeniul bancar. Art. 52 alin. 4 precizeaza ca in conditiile in care se desfasoara activitati conform art. 47 alin. 3 lit. f-i incepand cu trim respectiv se trece la impozit pe profit.in aceste conditii, ce parerea aveti de situatia in care o microintreprindere acorda in mod singular in cursul unui an ...
21Feb2024

Microintreprindere

de Munteanu Corneliu Stefan valabil la 21 Feb 2024
Intrebare: O SRL a aplicat regimul de microintreprindere pana la 31.12.2022. Nu a avut salariati astfel ca, de la 01.01.2023 a trecut la impozit profit. La data de 31.12.2023 are un salariat cu norma intreaga. Firma indeplineste si celelalte conditii pentru a trece din nou la microintreprindere.De la 01.01.2024 firma poate trece din nou la regimul de microintreprindere daca in anul 2023 nu a realizat ...
20Feb2024

Infiintare microintreprindere in 2024. Pastrare regim

de Mariana Prejbeanu valabil la 20 Feb 2024
Intrebare: Daca o persoana fizica detine o microintrepindere in anul 2023 si incepand cu 01.01.2024 aceasta microintreprindere va trece la profit, aceasta persoana fizica mai poate infiinta in cursul anului 2024 sau ulterior o alta societate care sa fie platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor? Este conditionat in vreun fel ca la data infiintarii unei societati micro sa nu detinut inainte ...
20Feb2024

Conditii microintreprindere in ceea ce priveste detinerea directa

de Anca Bilas valabil la 20 Feb 2024
Intrebare: Daca o persoana este actionar la mai multe firme - peste 50%, societatea mai poate fi microintreprindere cu 3%? Care este cadrul legal pentru microintreprinderi si care este conditia sa treaca la profit avand asociat unic si actionar la mai multe firme?
17Feb2024

Aplicare sistem de impozitare pe venitul microintreprinderilor

de Anca Bilas valabil la 17 Feb 2024
Intrebare: O persoana fizica are calitatea de administrator intr-o societate comerciala platitoare de impozit pe micro. Nu detine parti sociale in aceasta firma. Persoana fizica vrea sa deschida o societate in care sa fie si administrator si asociat unic.Societatea nou infiintata poate sa aplice impozit micro?
x