Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 21 Septembrie 2021
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Subventii PFA. Regim impozitare

Intrebare: CMI a avut urmatoarele ajutoare in perioada de urgenta:

1. angajatii au beneficiat de somaj conform OUG 30. Subventia pentru acestia este neimpozabila in DU, deoarece s-au achitat contributii la bugetul unic. De asemenea, cheltuielile aferente subventiei de la somaj cu contributiile la bugetul de stat sunt cheltuieli nedeductibile. Este corect?

2. Medicul a incasat subventie de la AJPIS conform OUG 30. In declaratia unica se declara separat la sectiunea I5. Corect?

3. Cabinetul a beneficiat de ajutor de 41.5% pentru salariile angajatilor conform Ordonanta 92/2020. Aceste sume sunt venituri neimpozabile. Corect?

Raspuns: Tratamentele pezentate in descrierea intrebarii sunt corecte.

1.Din punct de vedere al impozitului pe venit, potrivit art. 62 lit. a) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, nu sunt impozabile:

a) ajutoarele, indemnizatiile si alte forme de sprijin cu destinatie speciala, primite de la bugetul de stat, bugetul asigurarilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale, bugetele locale si din alte fonduri publice sau colectate public, inclusiv cele din fonduri externe nerambursabile, precum si cele de aceeasi natura primite de la organizatii neguvernamentale, potrivit statutelor proprii, sau de la alte persoane; ( ) .

Din punct de vedere al deductibilitatii cheltuielilor, potrivit 68 art. (7) lit. b) din Codul fiscal, nu sunt cheltuieli deductibile: ( )
b) cheltuielile corespunzatoare veniturilor neimpozabile ale caror surse se afla pe teritoriul Romaniei sau in strainatate; .

Prin urmare, pentru subventia incasata, un pfa nu datoreaza impozit pe venit, iar cheltuielile care sunt sustinute din aceasta subventie incasata nu sunt cheltuieli deductibile, la calculul impozitului pe venit. Indemnizatiile incasate de la stat nu sunt luate in calcul pentru stabilirea plafonului in functie de care persoanele cu venituri independente datoreaza obligatoriu CAS si CASS.

Prin urmare, pentru indemnizatia de somaj tehnic decontata de stat nu se datoreaza impozit pe venit, iar cheltuielile care sunt sustinute din aceasta subventie incasata (adica, salariile angajatilor) nu sunt cheltuieli deductibile, la calculul impozitului pe venit.

2.
Referitor la indemnizatia incasata de profesionisti, potrivit art. XIX alin. (1) lit. a) si b) din OUG nr. 226/2020, (1) Indemnizatiile acordate potrivit art. XV alin. (1), (1 1), (2) si (4) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 30/2020 pentru modificarea si completarea unor acte normative, precum si pentru stabilirea unor masuri in domeniul protectiei sociale in contextul situatiei epidemiologice determinate de raspandirea coronavirusului SARS-CoV-2, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 59/2020, cu completarile ulterioare, si art. 3 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 132/2020 privind masuri de sprijin destinate salariatilor si angajatorilor in contextul situatiei epidemiologice determinate de raspandirea coronavirusului SARS-CoV-2, precum si pentru stimularea cresterii ocuparii fortei de munca, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 282/2020, nu constituie venituri din desfasurarea activitatii, iar pentru acestea se aplica urmatoarele reguli, dupa caz:

a) calculul impozitului pe venit si al contributiilor sociale obligatorii se efectueaza separat fata de veniturile realizate din desfasurarea activitatii;
b) nu se iau in calcul la verificarea incadrarii in plafonul prevazut la art. 69 alin. (9), art. 148 alin. (2) si art. 170 alin. (2) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare ( ) .

Astfel, pentru indemnizatia incasata se datoreaza:
- contributie de asigurari sociale (pensie) CAS in cota de 25%;
- contributie de asigurari sociale de sanatate CASS in cota de 10%;
- impozit pe venit de 10%, care se aplica la diferenta dintre indemnizatia incasata si contributiile sociale calculate.

Calculul obligatiilor fiscale se efectueaza de catre beneficiarul indemnizatiei PFA, prin aplicarea procentelor de mai sus la valoarea indemnizatiei incasate pentru fiecare luna.

Prin urmare, calculul pentru impozitul pe venit si contributiile sociale obligatorii se face separat pentru indemnizatiile incasate de la stat, nu impreuna cu veniturile realizate din desfasurarea activitatii specific.

Indemnizatiile incasate de la stat nu sunt luate in calcul pentru stabilirea plafonului in functie de care persoanele cu venituri independente datoreaza obligatoriu CAS si CASS.

In acest caz, Declaratia unica se completeaza la SECTIUNEA I.5 Date privind indemnizatia prevazuta la art.XV alin.(1), (1 1) si (4) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 30/2020.

3. Pentru ajutorul de 41.5 % pentru salariile angajatilor, cf ordonanta 92/2020, este valabil tratamentul de la pct. 1. Pentru subventia incasata, un pfa nu datoreaza impozit pe venit, iar cheltuielile care sunt sustinute din aceasta subventie incasata nu sunt cheltuieli deductibile, la calculul impozitului pe venit. Indemnizatiile incasate de la stat nu sunt luate in calcul pentru stabilirea plafonului in functie de care persoanele cu venituri independente datoreaza obligatoriu CAS si CASS.
alarm Descarca aici Programul Special de Alerta PortalContabilitate.ro!
Asigura-te, astfel, ca vei fi mereu primul care afla Noutatile PortalContabilitate.ro! ...clic aici

Newsletter portalcontabilitate.ro

Sinteza noutatilor fiscal-contabile de impact in 2021

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Sinteza noutatilor fiscal-contabile de impact in 2021"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Articole similare

20Sep2021

Rectificarea declaratiei unice

de Ionut Jinga valabil la 20 Sep 2021
07Iun2021

Rectificare declaratie unica 2019. Bonificatii

de Alina Elena valabil la 07 Iun 2021
26Mai2021

PFA. Obligatii de plata CAS si CASS

de Alina Elena valabil la 26 Mai 2021
x