X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 15 Iulie 2019
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Sume cheltuite in interesul asociatilor. Tratament fiscal

Constanta Popa Raspuns oferit de
Constanta Popa
Economist
valabil la 18 Iun 2019Conform legislatiei in vigoare!
Intrebare: O societate platitoare de impozit profit are sold mare la casa in lei, deoarece asociatii au luat bani si au efectuat foarte multe cheltuieli nedeductibile. Se pot inregistra aceste sume in cheltuieli nedeductibile? Se impoziteaza cu 16%? Sau se pot inregistra sumele respective, declara si plati ca si sume luate de catre administratori sub forma de dividende? Se pot inregistra sumele ca si persoana fizica? Se impoziteaza 10%? Care este baza legala?

Raspuns:
Daca exista sold „mare” la casa in lei inseamna ca asociatii au ridicat numerar din casierie fara intocmirea de documente justificative, cum ar fi dispozitiile de plata catre casierie.
 
Pentru ca acest sold sa fie diminuat prin inregistrarea de cheltuieli, fie ele si nedeductibile conform art. 25 alin. 4 lit. d din Codul fiscal, este nevoie de existenta unor documente justificative, respectiv facturi, chitante, bonuri fiscale etc., in functie de natura cheltuielilor si de modalitatile de plata.
 
Daca la nivelul societatii, sumele cheltuite efectuate in favoarea asociatilor sunt cheltuieli nedeductibile la calculul impozitului pe profit, la nivelul asociatilor aceste sume sunt considerate drept „alte venituri” conform art. 114 alin. 2 lit. h din Codul fiscal si impozitate ca atare cu 10% impozit pe venit.
 
Nu se pune problema tratarii lor ca dividende la nivelul asociatilor (in orice caz, administratorii care nu sunt si asociati nu pot lua sume din societate ca „dividende”) intrucat incepand cu anul 2016 nu mai este in vigoare fosta definitie a dividendului de la art. 7 alin. 1 pct. 12 teza finala din vechiul Cod fiscal, care asimila dividendului „suma platita de o persoana juridica pentru bunurile sau serviciile furnizate in favoarea unui participant la persoana juridica, daca plata este facuta de catre persoana juridica in folosul personal al acestuia”.
 
Codul fiscal actual, intrat in vigoare incepand cu data de 1 ianuarie 2016 nu mai contine astfel de prevederi in definitia dividendelor de la art. 7 pct. 11, ci le considera drept „alte venituri” in vederea impozitarii.
 
Societatea in cauza are obligatia sa retina doar impozitul pe veniturile din alte surse de 10%, impozitul fiind final si urmand a fi achitat pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care a fost retinut  conform art. 115 din Codul fiscal. Impozitul se declara cu ajutorul formularului 100 ”Declaratie privind obligatiile de plata la bugetul de stat” pana la termenul de plata al impozitului si, informativ, prin formularul 205 ”Declaratie informativa privind impozitul retinut la sursa, veniturile din jocuri de noroc si castigurile/pierderile din investitii, pe beneficiari de venit”, pana la data de 31 ianuarie inclusiv a anului curent pentru anul expirat potrivit art. 132 din Codul fiscal.
 
In mod distinct, este posibil ca asociatii respectivi sa aiba obligatia depunerii declaratiei unice si platii CASS, in functie de situatia lor personala, respectiv in functie de obtinerea de venituri de natura celor prevazute la art. 155 alin. 1 lit. b-h din Codul fiscal (alte venituri plus venituri din activitati independente, veniturile din investitii – dividende, dobanzi etc., venituri din cedarea folosintei bunurilor si venituri din activitati agricole),care sa depaseasca plafonul de 12 salarii de baza minime brute pe tara. Daca asociatii vor obtine in anul fiscal astfel de venituri care sa depaseasca plafonul, ei vor datora in nume propriu si CASS de 10% aplicata la o baza determinata de 12 salarii de baza minime brute pe tara (pentru 2019, 12 luni x 2.080 lei/luna x 10% = 2.496 lei). Daca veniturile anuale realizate sunt sub plafon, asociatii in cauza nu vor datora CASS.
alarm Descarca aici Programul Special de Alerta PortalContabilitate.ro!
Asigura-te, astfel, ca vei fi mereu primul care afla Noutatile PortalContabilitate.ro! ...clic aici

Newsletter portalcontabilitate.ro

Modificari fiscale 2019

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Modificari fiscale 2019"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Articole similare

14Iul2019

Casa de expeditie. Facturare prestari servicii

de Anca Ivanov valabil la 14 Iul 2019
12Iul2019

Diurna externa. Conditii de neimpozabilitate

de Ionut Jinga valabil la 12 Iul 2019
10Iul2019

Derulare activitati de cazinou. Implicatii fiscale

de Gabi Popescu valabil la 10 Iul 2019
07Iul2019

Inspectia fiscala. Declaratia 101

de Dana Hristu valabil la 07 Iul 2019
08Iul2019

Regimul fiscal al veniturilor din subventii

de Daniel Crevelescu valabil la 08 Iul 2019
10Iul2019

Acordare sponsorizare. Deduceri

de Gabriel Apostolescu valabil la 10 Iul 2019
x