Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 24 Iunie 2024
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Tratament fiscal tichete de activitati casnice

valabil la 26 Mai 2024Conform legislatiei in vigoare!
Rodica Mantescu Raspuns oferit de
Rodica Mantescu

Specialist Legislatia Muncii

Intrebare: Tratamentul fiscal al tichetelor de activitati casnice acordate angajatilor.

In D112 - Contravaloarea tichetelor de activitati casnice acordate angajatilor:

11.2023 E3_84

04.2024 E3_96

Chiar daca prezentarea in D112 s-a modificat, angajatii care primesc tichete de activitati casnice datoreaza numai impozit pe venit, potrivit regulilor prevazute la la art. 78 alin. (2) lit. a) sau b) din Legea nr. 227/2015 si fac plata in acelasi cont cu impozitul pe salarii, iar angajatorul este scutit de la plata CAM pentru valoarea tichetelor casnice?

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 11-50 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 5829

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 26 mai 2024.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 125501 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria Prime. Premii. Bonusuri

13Dec2023

Prime oferite cu ocazia Craciunului. Completare D112

de Nicolae Liviu valabil la 13 Dec 2023
Intrebare: Primele acordate cu ocazia sarbatorilor legale (Craciun, Paste), in bani se introduc in D112 asa cum sunt introduse si bonurile cadou?
08Dec2023

Cadouri oferite cu ocazia Craciunului. Completare D112

de Nicolae Liviu valabil la 08 Dec 2023
Intrebare: Va rog sa imi spuneti daca cadourile oferite cu ocazia Craciunului in suma de 300 lei pentru fiecare salariat si copil al acestuia se declara in D112 si la ce rand.
01Dec2023

Venituri din premii

de Anca Bilas valabil la 01 Dec 2023
Intrebare: O societate doreste sa faca o campanie unde o sa fie ca premiu o masina. Ce trebuie facut in acest sens din punct de vedere fiscal si contabil?
21Iun2023

Cadouri acordate salariatilor conform regulamentului interen. D112

de Elena Garofil valabil la 21 Iun 2023
Intrebare: Societatea are prevazut in regulamentul intern acordarea de cadouri de Craciun, 8 Martie (salariatelor) si de Paste, daca exista posibilitati financiare. In fiecare an, cu ocazia acestor evenimente, administratorul firmei face o decizie si hotataste suma de bani care se poate acorda pe salariat (intotdeauna mai mica sau egala cu limita legala pentru a nu se plati contributii). Se intocmeste o ...
21Mai2023

Tratament fiscal pentru acordarea de premii sportivilor

de Mihaela Corneanu valabil la 21 Mai 2023
Intrebare: Primele de joc si premiile de joc acordate sportivilor conform regulamentelor interioare se pot incadra la art. 108 din Codul fiscal - Normele metodologice de aplicare a Legii art. 32 alin. (1) pct. b)? Este corect daca s-au declarat in declaratia 205, iar impozitul s-a calculat conform art. 110 alin. (4) pct. a)?
06Apr2023

Cadouri de Paste de 300 lei. Declarare in D112

de Anca Bilas valabil la 06 Apr 2023
Intrebare: Premiul de 300 lei care se acorda cu ocazia zilei de 8 martie se trece in d112 din acest an? Dar premiul de 300 lei acordat de Paste fiecarui salariat? Daca da, unde? Sunt deductibile din punct de vedere fiscal la calculul impozitului pe profit?
x