Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 23 Februarie 2024
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

TVA. Locul prestarii

valabil la 20 Nov 2023
Munteanu Corneliu Stefan Raspuns oferit de
Munteanu Corneliu Stefan

Economist

Intrebare: Incepand cu luna noiembrie 2023 societatea noastra a decis extinderea serviciilor prestate de aceasta si in afara Romaniei, oferind astfel acces si altor persoane fizice din UE si non-UE sa acceseze serviciile oferite de acestia. Serviciile prestate sunt in categoria serviciilor prestate pe cale electronica si acestea sunt:

- furnizarea de programe software create de societate si mentenanta acestora;

- furnizoarea de imagini, poze, texte.

Clientii nostri vor fi in majoritatea cazurilor persoane fizice din EU si din non-UE, respectiv societatea vrea sa ofere aceste servicii in India, China, Canada si in Bulgaria si Cehia. Conform art. 278 alin. 2 din Codul fiscal: in cazul in care clientii sunt persoane juridice (indiferent ca sunt din UE sau non-UE) locul de prestare a serviciilor este locul unde clientul isi are sediul:

- in cazul in care se va comunica de acesta un VAT number) se va emite factura fara TVA cu mentiunea pe ea "neimpozabil in Romania conform art. 278 alin. 2 din Codul fiscal si art. 44 din Directiva Europeana 112/2006". Corect?

- in cazul in care nu se comunica de clientului persoana juridica VAT number emitem tot asa factura fara TVA cu mentiunea de mai sus?

Conform art. 278 alin. 5 lit. h) din Codul fiscal:

- prin exceptie de la art. 278 alin. 3 in cazul in care clientii sunt persoane fizice, locul de prestare a serviciilor este locul unde beneficiarul este stabilit, respectiv India sau Canada etc. Corect?

Conform art. 278 alin. 1 din Codul fiscal avem un prag pana la care putem sa emitem facturile cu TVA 19%, respectiv pragul de 10.000 euro/an (valoarea echivalenta in moneda nationala este de 46.337 lei), respectiv pana la atingerea lui aplicam art. 278 alin. 3, iar apoi din momentul in care atingem pragul aplicam art. 278 alin. 5 lit. h). Corect? Pentru serviciile prestate catre clientii persoane fizice din India, cum vom proceda exact? Putem sa aplicam sistemul OSS non-UE de la art. 315 sau dupa depasirea plafonului de 10.000 euro/46.337 lei trebuie sa ne inregistram obligatoiu in statul de consum India si sa declaram si sa platim TVA direct acolo?

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 1-10 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: servicii IT

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 20 nov 2023.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 119518 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria TVA

22Feb2024

Trecerea la platitor de TVA

de Stan Cosmina valabil la 22 Feb 2024
Intrebare: Actionarul unei societati a vandut firmei pe care o detine niste bunuri/echipamente second hand pe care le detinea(inregistrare contabila: 212 si 303 = 461). Cu aceste bunuri nu a prestat niciodata activitati si nici nu a obtinut niciun venit cu ele in cadrul firmei. Societatea are alt obiect principal de activitate, fara legatura cu aceste echipamente.Dupa un an de la inregistrarea lor in ...
22Feb2024

Solicitare anulare cod de TVA. Ajustari TVA. Decontul 300

de Mariana Prejbeanu valabil la 22 Feb 2024
Intrebare: Daca o societate a iesit de la TVA conform deciziei de anulare a TVA cu data de 17.01.2024 (prin optiune prin depunerea F700 pana la 10.01.2024), cum se va intocmi decontul de TVA? 01.01.-17.01.2024? La ce rand din decont se trec ajustarile pentru TVA? Daca ramane TVA de recuperat in urma ultimului decont depus si nu se solicita rambursare de TVA, cum se procedeaza cu aceasta suma? O vom lasa in ...
22Feb2024

Declaratia 307

de Mariana Prejbeanu valabil la 22 Feb 2024
Intrebare: O societate are codul de TVA anulat pentru ca nu a mai avut operatiuni (art. 316 pct. 11 lit. d) si in 2023 a vandut un activ imobiliar achizitionat in anul 2007. Trebuie sa faca ajustare TVA pentru ca initial a dedus TVA aferenta achizitiei si la vanzare a aplicat scutire. In acest sens completeaza declaratia D307 cu suma corespunzatoare TVA ajustata. Ce trebuie sa completeze in anexa la ...
22Feb2024

TVA servicii de lucrari constructii santier din Franta. Beneficiar din Romania

de Amelia Dumitras valabil la 22 Feb 2024
Intrebare: Avem o comanda cu un client societate din Romania privind prestari servicii lucrari de constructii pe un santier din Franta. Clientul nostru este partener cu o firma franceza, iar noi avem comanda si vom factura doar cu clientul nostru din RomaniaDin punctul de vedere al TVA, cum este corect sa procedam?
22Feb2024

Facturare discount

de Mariana Prejbeanu valabil la 22 Feb 2024
Intrebare: O societate acorda unui client un discount atunci cand plateste inainte de scadenta. Cum se factureaza acest discount? Cu TVA sau fara TVA (considerand in acest ultim caz ca este un scont)?
22Feb2024

Concentrate pentru animale. Cota de TVA

de Stan Cosmina valabil la 22 Feb 2024
Intrebare: Ce cota de tva se aplica la concentratele pentru animale?
x