X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 19 Iunie 2019
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Valoare investitiei superioara profitului reinvestit. Tratament fiscal

Alina Elena Raspuns oferit de
Alina Elena
Consultant fiscal
valabil la 04 Apr 2019Conform legislatiei in vigoare!
Intrebare: Cum se procedeaza in cazul in care valoarea investitiei depaseste profitul ce poate fi reinvestit avand in vedere ca utilajul este folosit si in trimestrele urmatoare? Se poate raporta valoarea ramasa pentru profitul de reinvestit in trimestrele urmatoare pana la acoperirea investitiei?

Raspuns: Potrivit art. 22 alin. (2) din Legea 227/2015 privind Codul Fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, “profitul investit potrivit alin. (1) reprezinta soldul contului de profit si pierdere, respectiv profitul contabil brut cumulat de la inceputul anului, obtinut pana in trimestrul sau in anul punerii in functiune a activelor prevazute la alin. (1). Scutirea de impozit pe profit aferenta investitiilor realizate se acorda in limita impozitului pe profit datorat pentru perioada respectiva.    “
   
Conform prevederilor pct. 11 alin. (2) din Normele metodologice de aplicare, date in aplicarea prevederilor art. 22 alin. (2) din Legea 227/2015 privind Codul fiscal, “profitul contabil brut cumulat de la inceputul anului este profitul contabil la care se adauga cheltuielile cu impozitul pe profit, inregistrat pana in trimestrul punerii in functiune a activelor mentionate la art. 22 alin. (1) din Codul fiscal, fara a lua in considerare sursele proprii sau atrase de finantare ale acestora.”
   
Prin urmare, scutirea de impozit a profitului reinvestit se aplica doar in trimestrul punerii in functiune a investitiilor respective, fara posibilitatea reportarii diferentei de profit de reinvestit in trimestrele urmatoare, pana la acoperirea investitiei.
alarm Descarca aici Programul Special de Alerta PortalContabilitate.ro!
Asigura-te, astfel, ca vei fi mereu primul care afla Noutatile PortalContabilitate.ro! ...clic aici

Newsletter portalcontabilitate.ro

Modificari fiscale 2019

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Modificari fiscale 2019"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

x