Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 5 Decembrie 2022
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

  • Subiectul saptamanii
  • ONG. Sponsorizare alta ONG
    O ONG azil de batrani realizeaza venituri din activitati economice. Sponsorizeaza o ONG care este inregistrata in domeniul cultural-muzical. 1. Este posibila sponsorizarea unei ONG de catre alta ONG? 2. Daca da, este deductibila la calc...
    mai mult

Vanzare birou si loc de parcare. Aspecte fiscale

valabil la 23 Oct 2022Conform legislatiei in vigoare!
Ionut Jinga Raspuns oferit de
Ionut Jinga

consultant fiscal

Intrebare: O microintreprindere este platitoare de impozit pe venit si de TVA. A achizitionat la inceputul anului, cu taxare inversa, un birou cu parcare subterana. Societatea doreste sa vanda imobilul administratorului. Societatea a optat pentru depunerea notificarii la ANAF privind facturarea cu TVA 19% conform prevederilor de la art. 292 alin. (3) din Codul fiscal si intre timp a achizitionat si mobilier pentru birou pentru care a dedus TVA de 19%.

1. Poate societatea sa vanda administratorului cu TVA 5% (birou + parcare) daca sunt indeplinite conditiile de la art. 291 alin. 3 lit. c) pct. 3 din Codul fiscal sau se considera ca sunt persoane afiliate si trebuie intocmit dosarul preturilor de transfer?

2. Biroul poate fi vandut cu 5% TVA chiar daca nu este locuinta (pe CF apare denumirea de birou), dar poate fi locuibil in momentul vanzarii. Se considera conditie indeplinita?

3. Daca pe CF-ul biroului apare luna august 2020 ca act de apartamentare, se poate considera aceasta data ca fiind data primei utilizari?

4. Daca biroul de vinde cu cota de 5%, parcarea si mobilierul pot fi vandute cu aceeasi cota de 5% ca operatiuni accesorii vanzarii biroului? Cum se poate stabili valoarea de piata pentru vanzare? Exista o alta varianta in afara de evaluator?

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 1-10 angajati
Cod CAEN: 4120

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 23 oct 2022.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 101294 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

PFA sau SRL in 2023?

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "PFA sau SRL in 2023?"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria Contabilitatea activelor

27Nov2022

Vanzare autoutilitara asociat. Implicatii fiscale

de Anca Bilas valabil la 27 Nov 2022
Intrebare: Daca s-a achizitionat o autoutilitara in luna iulie 22 in suma de 9.000 lei inclusiv TVA si s-a vandut in noiembrie 22 unui actionar cu suma de 5.000 lei inclusiv tva, se ajusteaza tva?
14Nov2022

Regim fiscal TVA pentru vanzare bun imobil modernizat

de Amelia Dumitras valabil la 14 Nov 2022
Intrebare: O societate comerciala este inregistrata in scopuri de TVA. A achizitionat in luna mai 2015 o cladire si un teren care formeaza un corp funciar unic, au acelasi numar cadastral. Pe factura de achizitie cladirea era cu 600.000 lei si terenul 170.000 lei, ambele fara TVA (SFD). In luna august 2016 se face receptia modernizarii cladirii la valoarea de 490.000 lei fara TVA. Societatea decide sa vanda ...
05Nov2022

Cheltuieli cu intretinere si reparatii autoturisme, regim fiscal

de Diana Popescu valabil la 05 Nov 2022
Intrebare: Daca o firma de Uber are in comodat mai multe masini de la persoane fizice pe care le foloseste in activitatea de Uber, ce cheltuieli isi poate deduce pentru aceste masini? Poate inregistra pe firma si deduce cheltuiala cu revizia anuala sau cheltuiala cu reparatiile, inclusiv TVA aferenta? Dar cheltuiala cu anumite piese de schimb si TVA aferenta? Firma are ca obiect de activitate transportul de ...
30Sep2022

Constructie pe terenul altei persoane fizice. Regim cheltuieli

de Vera Constantin valabil la 30 Sep 2022
Intrebare: O persoana juridica inchiriaza un teren de la o persoana fizica pe o perioada de 10 ani, persoana fizica fiind administrator si asociat unic al persoanei juridice care inchiriaza acest teren. Pe acest teren se intentioneaza constructia unei cladiri de catre persoana juridica, in vederea desfasurarii activitatii economice a companiei. Persoana fizica obtine autorizatia de ...
10Aug2022

Cheltuieli grant HORECA

de Anca Bilas valabil la 10 Aug 2022
Intrebare: O agentie de turism este neplatitoare de tva. Achizitioneaza un microbuz in valoare de 166.469 lei (inclusiv tva) in luna februarie 2022 astfel: 141.566 lei platiti din grant HORECA si 24.903 lei din surse proprii. Pentru grantul HORECA nu s-a solicitat justificarea folosirii sumei. In luna iulie 2022 societatea trece la platitor de tva. Cum se face ajustarea taxei pe valoare adaugata pentru ...
27Iul2022

Vanzare portofoliu de clienti. Aspecte contabile si fiscale

de Irina Dumitrescu valabil la 27 Iul 2022
Intrebare: Doua societati romane A si B au acelasi asociat unic C, o societate din Germania. S-a intocmit un contract de transfer active intre societatea A care este cedent si societatea B care este beneficiar. Activul consta in portofoliul de clienti achizitionati in cadrul activitatii de comercializare a societatii A. Valoarea acestui activ este de 500.000 lei, care a fost intocmit intr-un raport de ...
x