Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 19 Mai 2024
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Vanzare constructie veche cu sau fara TVA. Transmitere notificare prin SPV

valabil la 29 Apr 2024Conform legislatiei in vigoare!
Dana Hristu Raspuns oferit de
Dana Hristu

Consultant fiscal si expert contabil si auditor financiar

Intrebare: O societate platitoare de tva A doreste sa vanda altei societati B platitoare de TVA un imobil mai vechi de 20 de ani asupra caruia s-au facut lucrari de amenajare nu foarte mari ca si sume. Putem aplica regimul de taxare inversa la vanzarea spatiului comercial daca societatea A notifica organul fiscal conform art. 292 alin. 2 lit. e? Este suficienta trimiterea lui in spv?

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 11-50 angajati
Cod CAEN: 5630

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 29 apr 2024.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 123975 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria TVA

04Mai2024

Deducere TVA constructie anexa

de Anca Bilas valabil la 04 Mai 2024
Intrebare: Asociatul unic si administratorul unei societati platitoare de tva detine un teren construibil cu o casa. Doreste sa construiasca o anexa (va fi pe acelasi CF cu casa) pe numele sau (persoana fizica). Exista un contract de comodat cu societatea in care se mentioneaza ca societatea va plati materialele pentru construirea anexei pentru ca acolo va fi sediul firmei. Se poate deduce TVA aferenta ...
04Mai2024

Vanzare teren si constructie catre o persoana fizica

de Gina Popescu valabil la 04 Mai 2024
Intrebare: O societate vinde catre o persoana fizica teren - categoria curti constructii in suprafata de 1.546 mp valoare 26.246 lei si constructie C3 suprafata construita 127 mp valoare 43.754 lei. Cum se intocmeste factura cu TVA sau fara TVA? Terenul si constructia au fost achizitionate cu factura in 28.11.2019, contract de vanzare cumparare. Mentionez ca factura de achizitie a fost fara tva - era ...
23Apr2024

Constructie nefinalizata. Vanzare. TVA

de Dana Hristu valabil la 23 Apr 2024
Intrebare: O SRL construieste mai multe case. Are un cumparator persoana juridica care doreste sa cumpere o casa neterminta si nefinisata. Impreuna cu aceasta casa societea ii vinde si materialele achizitionate pentru aceasta casa. Deci vinde teren casa neterminata si materialele.Cum se factureaza din punctul de vedere al tva? Separat teren cu taxare inversa? Materialele cu 19%? Casa cu taxare inversa ...
17Apr2024

Vanzare constructie noua

de Mariana Prejbeanu valabil la 17 Apr 2024
Intrebare: O persoana juridica platitoare de TVA a construit in regie proprie o cladire (tip locuinta). Imediat dupa receptie doreste sa o vanda altei persoane juridice platitoare de TVA, dar fara sa aplice taxare inversa. Poate sa NU aplice masura simplificata?
24Mar2024

Inchiriere apartamente in regim de taxare

de Mariana Prejbeanu valabil la 24 Mar 2024
Intrebare: Societatea a inregistrat la ONRC pentru 5 puncte de lucru (apartamente) achizitionate in Navodari, codul CAEN 5520. Acestea au fost achizitionate in regim de taxare inversa. In prezent achizitioneaza mobilier si alte obiecte inventar pentru utilarea acestora, in vederea inchirierii in regim de cazare pentru vacante si perioade de scurta durata. Acestea vor fi inchiriate cu tva.1. Tva aferenta ...
05Feb2024

Regim fiscal TVA pentru vanzare constructie si teren aferent

de Amelia Dumitras valabil la 05 Feb 2024
Intrebare: Societatea noastra (platitaore de TVA) doreste sa vanda un teren plus o constructie catre o persoana juridica platitoare de TVA. Terenul plus contructia au fost achizitionate in anul 2008 de la o societate tot platitoare de TVA, iar factura a fost intocmita cu TVA. Din punctul de vedere al TVA se face acum la vanzare vreo ajustare, deoarece la momentul achizitiei s-a dedus TVA.
x