Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 17 Aprilie 2024
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Venit brut arenda

valabil la 15 Feb 2024Conform legislatiei in vigoare!
Elena Garofil Raspuns oferit de
Elena Garofil

Consultant fiscal
Tags: arenda

Intrebare: O persoana fizica avand calitatea de arendator a incasat in anul 2023 in contul bancar suma de 100.000 lei de la arendas (persoana juridica). Contractul prevede plata unei arende nete (dupa calculul si retinerea impozitului pe venit si CASS de catre arendas), in cuantum de 100.000 lei (pentru intreaga suprafata arendata). Arendatorul obtine venituri doar din acest contract de arendare, arendatorul fiind desemnat pentru calculul/retinerea/declararea/plata CASS. Persoana fizica nu obtine alte venituri.

Care se considera a fi totalitatea sumelor in bani incasate care constituie venitul brut definit la art. 84 alin. 4 din Codul fiscal:

1. 100.000 lei (suma incasata in contul bancar);

2. 100.000 lei + Iv + cass;

3. o alta varianta si care ar fi aceasta?

Tip societate: P.F.
Numar de angajati: 0 angajati
Platitoare TVA: Nu
Cod CAEN: 0

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 15 feb 2024.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 122688 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria Venituri

30Iul2021

Vanzare grau recoltat

de Gabi Popescu valabil la 30 Iul 2021
Intrebare: O societate comerciala, microintreprindere, platitoare de tva, a achizitionat in decembrie 2020 un teren arabil pe care era cultivat grau. La vanzare, decembrie 2020, terenul s-a scos dintr-un contract de arenda. Practic, s-a cumparat un teren arabil, liber de sarcini, dar cultivat. Acum in iulie s-a facut recoltarea graului (s-a treierat cu combina si transportat la siloz) de catre o societate ...
02Iun2019

Impozitarea veniturilor din arenda. Monografie contabila

de Gabi Popescu valabil la 02 Iun 2019
Intrebare: Suntem o societate platitoare de impozit pe profit si TVA. Avem activitate agricola si ca atare dam in arenda si luam in arenda teren in fiecare an. Voi avea doua feluri de contracte de arenda:- perioada 1 martie 2018 - 30 iunie 2019 cu incasare/plata arenda de 2000 lei la sfarsit perioada contractuala; ( noi am creat venit/cheltuiala la plata/incasarea din 30 iunie 2019)- perioada 1 martie ...
15Mai2019

Regimul fiscal si contabil al veniturilor din arenda

de Gabi Popescu valabil la 15 Mai 2019
Intrebare: Suntem o societate platitoare de impozit pe profit si TVA. Avem activitate agricola si ca atare dam in arenda si luam in arenda teren in fiecare an. Pentru contractele care nu corespund cu anul calendaristic cum trebuie sa evidentiez cheltuiala sau venitul aferent? De exemplu, dau in arenda teren pe perioada 1 martie 2018 - 30 iunie 2019 cu incasare arenda la sfarsit perioada contractuala. ...
17Nov2015

Plafon plati catre persoane fizice. Legea 70/2015

de Justinian Cucu valabil la 17 Nov 2015
Intrebare: Este permisa plata in numerar catre personele fizice pentru drepturi de arenda peste 10.000 lei? Conform art. 5 lit. d) din Legea 70/2015 nu se aplica plafoanele limita "pentru alte operatiuni de plati efectuate catre persoanele fizice, altele decat cele prevazute la art. 4 alin. (4)".
13Oct2013

Arendare terenuri. Modificarea pretului. Inregistrarea veniturilor

de Irina Dumitrescu valabil la 13 Oct 2013
Intrebare: O societate comerciala detine terenuri arabile pe care le arendeaza.Contractele de arenda sunt incheiate pe ani agricoli (01.08.2013-31.10.2014).La momentul incheierii contractelor se stabileste pretulha.In data de 31.03.2014 se intocmeste un act aditional de modificare a pretuluiha .1.veniturile se recunosc lunar in contabilitate pentru perioada 01.08.2013-31.03.2014 la nivelul ...
x