X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Portal actualizat la 29 Iulie 2017
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Scutire plata impozit. Tratament fiscal

Irina Coma Raspuns oferit de
Irina Coma
Consultant fiscal, expert contabil si auditor
valabil la 06 Iun 2016
Intrebare: Referitor la intrebarea:
O societate rezidenta in Romania are contract de imprumut purtator de dobanda de la societatea-mama rezidenta din Franta (care detine 95% din capitalul societatii din Romania din anul 2012). Dobanda se factureaza lunar de catre nerezident si se plateste anual (totusi, in 2014 nu s-a platit). Se are in vedere plata dobanzii pentru doi ani 2014 si 2015.

In vederea aplicarii capitolului V din Codul fiscal
"redevente si dobanzi intreprinderi asociate" dispunem de urmatoarele documente:
- atestarea conform art. 255 alin. (12) Cod fiscal, unde se indica dovada rezidentei, detinerea participatiei la capitalul societatii romane si perioada detinerii, tipul de societate conform art. 258 lit. a) pct. (iii) Cod fiscal
precum si dobanda de plata, cumulat pentru cei doi ani (nu s-a intocmit cate o declaratie pentru fiecare suma anuala de plata);
- certificat de rezidenta fiscala pentru societatea-mama, emis de autoritatea fiscala din Franta, pentru anul 2015, emis in data de 04.04.2016, in care se specifica calitatea de rezident in Franta pentru anul 2015 si se indica in mod explicit "for income received in 2015";
- certificat de rezidenta fiscala pentru societatea-mama, emis de autoritatea fiscala din Franta, pentru anul 2014, emis in data de 16.02.2015, in care se specifica calitatea de rezident in Franta pentru anul 2014.

Se poate aplica la plata dobanzii aferente celor doi ani conform art. 255 alin (1) din Codul fiscal?

Completare:
Care este data de persoana juridica franceza pe proprie raspundere declara ca este platitor de impozit si care se regaseste in lista cuprinsa la art. 258 pct. iii) Cod fiscal fara posibilitatea unei optiuni sau exceptari? In conditiile acestea este necesara confirmarea inexistentei scutirii din partea autoritatilor fiscale franceze? Exista o prevedere legala in sensul acesta?

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 59570 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Scutire plata impozit. Tratament fiscal

SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Impozitul specific explicat prin 11 intrebari si raspunsuri

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Impozitul specific explicat prin 11 intrebari si raspunsuri"!

Da, doresc sa ma abonez si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

x