Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 30 Ianuarie 2023
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Achizitii de la unitati protejate pentru cadouri acordate salariatilor

valabil la 10 Dec 2022
Elena Garofil Raspuns oferit de
Elena Garofil

Consultant fiscal

Intrebare: O societate comerciala platitoare de impozit pe profit doreste sa achizitioneze de la o unitate protejata autorizata in baza Legii 448/2006 si a Legii 193/2020, cu posibilitatea deducerii a 50% din valoarea taxei lunare de handicap, obiecte pe care sa le acorde angajatilor cu ocazia Craciunului. Valoarea cadourilor de incadreaza sub plafonul de 300 lei/angajat.

Este corect sa se deduca aceste cheltuieli din contributia la fondul de handicap (cu respectarea celorlalte prevederi legale referitoare la plafon si actele necesare)? Se pot considera aceste cheltuieli ca si cheltuieli sociale deductibile conform art. 25 alin. 3 din Codul fiscal?

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: peste 50 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 2620 Fabricarea calculatoarelor si a echipamentelor periferice

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 10 dec 2022.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 103393 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

PFA sau SRL in 2023?

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "PFA sau SRL in 2023?"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria Codul fiscal

21Ian2023

Operatiuni cu parti afiliate

de Bajan Camelia valabil la 21 Ian 2023
Intrebare: Cei doi administratori (sot si sotie) ai societatii detin 50% fiecare din partile sociale. Societatea construieste case pe care le vinde persoanelor fizice. In decembrie 2022 au vandut 2 case celor 2 copii, pretul de vanzare este pretul de piata (a vandut la acelasi pret la care a vandut si altor persoane fizice), tva 19%.Se considera operatiune cu parti afiliate? Se bifeaza in d394 ca au ...
19Dec2022

Decontare sume de ISU

de Mariana Prejbeanu valabil la 19 Dec 2022
Intrebare: In lunile septembrie, octombrie si noiembrie am emis facturi catre ISU pentru decontarea cheltuielilor cu refugiatii ucrainieni. In momentul de fata, societatea nu are deschis un cont la Trezorerie, iar cei de la ISU sustin ca nu pot face plata intr-un cont deschis la o banca comerciala. Care este prevederea legala unde este precizat ca ISU poate/nu poate face plati intr-o banca comerciala ...
10Nov2022

Plafon obligativitate POS

de Constanta Popa valabil la 10 Nov 2022
Intrebare: 1. Pentru o societate cu codul CAEN 107, care are si CAEN secundar (dar nesemnificativ ca activitate, doar ca e in certificatul constatator) exista obligativitate de POS conform OUG 193/2002? In OG 99/2000 nu sunt trecute CAEN-urile din clasa 10.2. Daca o societate, incepand cu anul 2018, nu a depasit 2 ani la rand cifra de afaceri de 50.000 euro, mai are obligativitate de a urmari incepand cu ...
17Sep2022

Burse private. Deductibilitate cheltuieli

de Elena Garofil valabil la 17 Sep 2022
Intrebare: Exista plafon pentru deductibilitatea burselor acordate prin mecenat unor elevi de catre un platitor de impozit pe profit? sau Ce conditii trebuie indeplinite pentru aplicarea deductibilitatii?Exista plafon individual pentru elevii beneficiari de burse prin actiune de mecenat de la care aceste burse pot fi impozitate? sau Ce conditii trebuie indeplinite pentru neimpozitare sau calcul ...
12Aug2022

Diurna lunara

de Gabi Popescu valabil la 12 Aug 2022
Intrebare: Un angajat efectueaza o deplasare externa incepand cu finele lunii mai si se intoarce in tara in cursul lunii iunie.Cum se calculeaza diurna in aceasta situatie? Se calculeaza separat pe fiecare luna (mai si iunie) cu verificarea incadrarii in plafonul prevazut de lege sau calculele se fac la data depunerii decontului (luna iunie)?
10Aug2022

Agentie plasare forta de munca. Baza de impozitare

de Teleman Nicolae Ciprian valabil la 10 Aug 2022
Intrebare: Societatea noastra stabileste in contractul cu clientul X - armator, faptul ca, dupa ce recruteaza si plaseaza personalul solicitat, calculeaza in fiecare luna, pentru fiecare om, pentru fiecare nava, venitul realizat in functie de perioada lucrata, cheltuielile de la bord si planul tarifar de incadrare. Acesti salariati nu figureaza la noi in firma cu contract de munca, au contract de imbarcare ...
x