Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 23 Februarie 2024
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Contributii sociale deductibile la stabilirea venitului net impozabil pentru PFA in sistem real anul 2024

valabil la 22 Ian 2024Conform legislatiei in vigoare!
Dana Hristu Raspuns oferit de
Dana Hristu

Consultant fiscal si expert contabil si auditor financiar

Intrebare: Pentru o persoana fizica care obtine venituri exclusiv din activitatea unei PFA, CASS pe care o plateste se considera cheltuiala deductibila la calculul impozitului? Conform art. 68 alin. 5 lit. k) cheltuielile reprezentand contributii sociale obligatorii datorate in calitate de angajatori, potrivit titlului V eu inteleg ca sunt deductibile limitat.

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 0 angajati
Platitoare TVA: Nu
Cod CAEN: 4619

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 22 ian 2024.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 119525 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria PFA

27Ian2024

Taxa de scolarizare facultate - deductibila pe PFA.

de Nicolae Liviu valabil la 27 Ian 2024
PFA
Intrebare: PFA - servicii stomatologice. Se poate deconta la cheltuieli deductibile taxa de scolarizare pentru a doua facultate medicina "specialitate chirurgie stomatologie" pentru medicul stomatolog care are PFA-ul?
12Ian2024

Deductibilitate leasing autoturism PFA

de Gina Popescu valabil la 12 Ian 2024
PFA
Intrebare: O PFA neplatitor de TVA achizitioneaza o masina prin leasing financiar. Aceasta va fi folosita atat in scop personal, cat si profesional. Avansul achitat pentru aceasta masina este o cheltuiala dedeductibila sau deductibila partial 50% la calcularea impozitului pe venit? Amortizarea deductibila pe luna e in suma de 1.500 de lei, iar diferenta reprezinta cheltuiala nedeductibila. De asemenea, ...
11Ian2024

PFA. Plata factura din cont personal. Deductibilitate TVA si cheltuiala

de Nicolae Liviu valabil la 11 Ian 2024
PFA
Intrebare: Care este tratamentul fiscal pentru cheltuiala si TVA in cazul facturilor de achizitii platite de catre cu PFA cu cardul personal, nu cel deschis pe PFA?
08Dec2023

Cheltuieli deductibile PFA sistem real

de Gina Popescu valabil la 08 Dec 2023
PFA
Intrebare: O plata de avans materiale consumabile intra in cheltuiala deductibila la plata avansului sau in momentul primirii materialului?
07Nov2022

I.I. Lipsa marfa. Tratament fiscal

de Elena Garofil valabil la 07 Nov 2022
PFA
Intrebare: O intreprindere individuala cu obiect de activitate comert cu amanuntul, sistem real, inregistreaza la 31.12.2021 un minus de inventar de 20.000 lei. Minusul poate proveni de la bunurile aruncate in cursul anului, fie din cauza ca erau expirate, fie depreciate. Nu a existat o firma colectoare de deseuri. Vanzatorul este insusi titularul de I.I.Cum trebuie procedat cu aceasta lipsa de ...
08Mar2022

Polita de asigurare malpraxis. Tratament fiscal

de Nicolae Liviu valabil la 08 Mar 2022
PFA
Intrebare: Un CMI are un salariat cu contract de munca pentru care plateste asigurare de malpraxis.Aceasta cheltuiala reprezinta o cheltuiala deductibila pentru CMI, dar pentru salariat reprezinta venit impozabil?
x