Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 5 Martie 2024
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Deductibilitate cheltuiala cu dobanda

valabil la 07 Feb 2024Conform legislatiei in vigoare!
Mariana Prejbeanu Raspuns oferit de
Mariana Prejbeanu

Expert contabil, Consultant fiscal, Auditor financiar

Intrebare: Societatea pe anul 2023 are in evidente:

- cheltuiala cu dobanda (de la grup) de 21.934.992 lei;

- costuri excedentare 20.697.542 lei;

- baza de calcul conform art. 40.2 (2) 187.383.844 lei.

Avand in vedere noile prevederi legislative (OUG 115), incepand cu 01.01.2024 ce suma va putea deduce societatea referitoare la costurile excedentare?

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: peste 50 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 4639

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 07 feb 2024.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 120039 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria Cheltuieli

04Mar2024

Credit bancar. Imprumut acordat asociatilor

de Adela Oncescu valabil la 04 Mar 2024
Intrebare: Firma vrea sa obtina un credit bancar. Dupa primirea creditului bancar firma vrea sa imprumute asociatii, pe nevoi personale, fiind doi, sot - sotie(pensionari, dar angajati ai firmei). Intrebarea: se poate face asa ceva? Dobanda si comisioanele platite de firma sunt deductibile? Cu ce costuri se poate imprumuta asociatii? Cu dobanda? Cum calculez dobanda? Pe ce baza se poate imprumuta ...
02Mar2024

Tratament contabil pentru cheltuieli cu actualizare soft contabil

de Anca Bilas valabil la 02 Mar 2024
Intrebare: Va rugam sa ne spuneti daca un contract de suport pentru programul de contabilitate care va executa si actualizarea/modificarea programului informatic necesar pentru adaptarea in permanenta la modificarile legislative este o componenta de investitii sau e considerata o cheltuiala.
29Feb2024

Consumatie tip protocol. Monografie contabila

de Elena Garofil valabil la 29 Feb 2024
Intrebare: O societate cu activitate bar/restaurant acorda in activitatea sa zilnica si consumatie tip protocol din marfa/productia proprie. Consumatia se acorda atat propriilor angajati, cat si tertilor, dupa caz.Va rugam sa ne specificati monografia contabila a acestor cheltuieli. Deductibilitatea acestor cheltuieli din prisma cheltuielii in sine si a TVA care este? Exista limitari speciale ale ...
22Feb2024

Executare lucrari neconforme. Plata prejudiciu

de Constanta Popa valabil la 22 Feb 2024
Intrebare: Societatea noastra are ca asociat unic consiliul local si in urma unui control al curtii de conturi la primarie, aceasta a stabilit ca societatea noastra a creat un prejudiciu primariei in urma facturarii unor lucrari de asfaltare neconforme si primaria urmeaza sa recupereze acest prejudiciu de la societatea noastra. Ca urmare, primaria ne-a transmis o dispozitie de constatare a prejudiciului si ...
20Feb2024

Hrana acordata angajatilor in incinta unitatii. Deductibilitate

de Liviu Sapunaru valabil la 20 Feb 2024
Intrebare: O SC cu activitate economica in industria alimentara, conform regulamentul intern salariatii nu au voie sa aduca alimente in interiorul societatii. Astfel, SC acorda salariatilor o masa calda in suma de 20 lei/salariat si totodata acorda si tichete de masa in valoare de 15 lei/tichet, totalizand 35 lei/salariat, suma care este mai mica decat valoarea maxima a unui tichet de masa de 40 ...
15Feb2024

Incadrarea mesei calde oferite ca fiind cheltuiala de protocol

de Anca Bilas valabil la 15 Feb 2024
Intrebare: Masa calda acordata salariatilor poate fi considerata cheltuiala de protocol?
x