Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 12 Aprilie 2021
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
Seminare online
vezi aici toata colectia >>>

Deductibilitate cheltuieli cu furnizori din tari necooperante

valabil la 22 Ian 2021Conform legislatiei in vigoare!
Simona Stanculescu Raspuns oferit de
Simona Stanculescu

Consultant fiscal

Intrebare: Referitor la achizitiile din Turcia care vor deveni nedeductibile in 2021:
„Prin punctul 10 din Legea nr. 296/2020 s-a introdus in Codul fiscal o noua categorie de cheltuieli nedeductibile, respectiv cheltuielile generate cu achizitii de la furnizori inregistrati fiscal in jurisdictii necooperante fiscal, publicate in Jurnalul Oficial al Comunitatii Europene, astfel:

10. La articolul 25 alineatul (4), dupa litera f) se introduce o noua litera, litera f1), cu urmatorul cuprins:
f1) cheltuielile efectuate ca urmare a unor tranzactii cu o persoana situata intr-un stat care, la data inregistrarii cheltuielilor, este inclus in anexa I si/sau anexa II din Lista UE a jurisdictiilor necooperante in scopuri fiscale, publicata in Jurnalul Oficial al Uniunii Europene;

Potrivit art. 7 alin. (1) din Legea nr. 296/2020, asa cum a fost modificata prin OUG nr. 226 din 31 decembrie 2020, aceasta prevedere se aplica de la 1 ianuarie 2021. Rezulta ca achizitiile de la furnizori aflati in Anexa I sau in Anexa II din lista UE a jurisdictiilor necooperante, publicata in Jurnalul Oficial al Comunitatii Europene, genereaza cheltuieli nedeductibile. Ultima actualizare a acestei liste publicate in Jurnalul Oficial al Comunitatii Europene este Jurnalul C331/3 din 7 octombrie 2020.

Pentru platitorii de impozit pe profit se recomanda sa isi revizuiasca furnizorii, iar daca acestia se regasesc in Anexa I sau in Anexa II din lista UE a jurisdictiilor necooperante fiscal, lista publicata in Jurnalul Oficial al Comunitatii Europene, cheltuielile generate cu acesti furnizori sunt considerate nedeductibile fiscal incepand cu 1 ianuarie 2021 prin modificarea adusa Codului fiscal de pct. 10 din Legea nr. 296/2020.”

Ce presupune acest lucru? Se refera la toate achizitiile, inclusiv cele ce marfa?

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Testeaza GRATUIT sau logheaza-te in contul tau pentru a avea acces la raspunsul articolului
Deductibilitate cheltuieli cu furnizori din tari necooperante

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 22 ian 2021.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 85099 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU!Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Sinteza noutatilor fiscal-contabile de impact in 2021

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Sinteza noutatilor fiscal-contabile de impact in 2021"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Articole similare

06Mar2021

Facilitati educatie timpurie

de Gabi Popescu valabil la 06 Mar 2021
26Feb2021

Decontare cheltuieli cu educatia timpurie. Hrana prescolar

de Alina Elena valabil la 26 Feb 2021
x