Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 13 Noiembrie 2019
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Specialistii live


Reparatii auto catre persoane fizice si juridice. Incasarea ulterioara a facturilor de la persoane juridice in numerar. Emiterea obligatorie a bonurilor fiscale

valabil la 03 Sep 2019Conform legislatiei in vigoare!
Constanta Popa Raspuns oferit de
Constanta Popa
Economist

Intrebare: O societate cu cod CAEN 4520, detine casa de marcat si emite facturi catre persoane fizice dar si persoane juridice. Se poate utiliza in cazul persoanelor juridice ca si document de incasare, chitanta? In mod curent emitem factura si bon fiscal, dar pentru unele societati mai emitem si chitanta pentru facturile mai vechi (nu cele curente).
Este corect?

Raspuns:

Potrivit art. 1 alin. 1 din Normele metodologice de aplicare a OUG 28/1999, aprobate prin HG 479/2003, asa cum au fost modificate si completate prin HG 804/2017 obligatia utilizarii caselor de marcat intervine in cazul incasarii, integral sau partial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar, de la persoane fizice sau juridice, a contravalorii bunurilor livrate cu amanuntul, precum si a prestarilor de servicii efectuate direct catre populatie. Ca atare, chiar daca incasarile in numerar sunt de la persoane juridice, emiterea bonurilor fiscale este obligatorie, din moment ce societatea desfasoara activitati de prestari de servicii reparatii auto catre populatie conform codului CAEN 4520, pentru care este obligatorie utilizarea casei de marcat.

Pentru prestatiile cu incasare ulterioara nu exista nicio exceptie prevazuta la art. 2 din OUG 28/1999, astfel ca emiterea bonului fiscal este obligatorie, indiferent ca prestatiile sunt incasate integral la momentul efectuarii prestatiilor sau sunt incasate ulterior si indiferent de faptul ca se emite si factura, la solicitarea clientilor, fie ei persoane fizice sau juridice.

Pentru evitarea complicatiilor legate de evidenta operatiunilor si lucrul cu casa de marcat este indicat ca incasarile ulterioare de la clienti, indiferent ca sunt persoane fizice sau juridice, sa se faca exclusiv prin virament bancar. In acest caz documentele justificative pentru incasarea facturilor (mai vechi) sunt extrasele de cont, fara a mai fi nevoie de emiterea de chitante si bineinteles, fara a se mai pune problema eliberarii bonurilor fiscale pentru incasarile ulterioare de numerar.

alarm Descarca aici Programul Special de Alerta PortalContabilitate.ro!
Asigura-te, astfel, ca vei fi mereu primul care afla Noutatile PortalContabilitate.ro! ...clic aici

Newsletter portalcontabilitate.ro

Modificari fiscale 2019

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Modificari fiscale 2019"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Articole similare

04Nov2019

Corectie bon fiscal

de Ionut Jinga valabil la 04 Nov 2019
04Nov2019

Casa de marcat nefunctionala. Eliberare chitante

de Ionut Jinga valabil la 04 Nov 2019
08Oct2019

Acordare discount clienti. Evidentierea pe bonul fiscal

de Constanta Popa valabil la 08 Oct 2019
x