Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 29 Februarie 2024
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Restituiri de imprumuturi in numerar

valabil la 20 Dec 2023
Ionut Jinga Raspuns oferit de
Ionut Jinga

consultant fiscal

Intrebare: Anterior modificarilor aduse de Legea 296/2023 in octombrie 2023, in Legea 70/2015 art. 5 lit. d) prin modificarile aduse de OUG 32/2016 era formulat astfel:

"Art. 5. Plafoanele-limita prevazute de prezentul capitol nu se aplica de catre persoanele prevazute la art. 1 alin. (1), pentru urmatoarele operatiuni:

d) retragerea de numerar din conturi deschise la institutiile de credit sau la institutiile care presteaza servicii de plata si care sunt autorizate de Banca Nationala a Romaniei pentru plata salariilor si a altor drepturi de personal prevazute de lege si pentru alte operatiuni de plati efectuate catre persoanele fizice;"

Se elimina din vechea forma sintagma: "altele decat cele prevazute la art. 4 alin. (4)", referinta la art. 4 alin. (4) fiind eliminata.

In forma veche, aceasta referinta, indica faptul ca operatiunile prevazute la art. 4 alin. (4) nu intra la exceptiile de la art. 5.

In baza acestei modificari, facuta prin OUG 32/2016, prin care s-a eliminat referinta la art. 4 alin. 4) colegii mei au considerat ca fiind posibila retragerea de numerar direct de la ATM-ul bancii, fara a mai intra prin casieria unitatii. Astfel, au fost puse in discutie retrageri direct de la ATM-ul bancii, reprezentand restituire creditare (imprumut) societate. In logica lucrurilor, avand in vedere ca initial Legea 70/2015, prevedea referinta la art. 4 alin. (4), prin eliminarea ei, rezulta ca acele operatiuni nu mai intra la plafonarea impusa.

De asemenea, tot in conditiile aceleiasi modificari aduse prin OUG 32/2016, va rog sa imi confirmati daca o astfel de retragere mai poate fi considerata fragmentare in conditiile in care creditarea initiala s-a facut pe o suma mai mare de 10.000 lei.

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: peste 50 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 2815

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 20 dec 2023.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 119863 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria Contabilitate

11Feb2024

Cheltieli la constituirea unei societati

de Raluca Liliana Anghelache valabil la 11 Feb 2024
Intrebare: Avem o societate nou infiintata cu 22.01.2024 la care capitalul social - aport numerar este de 200 lei. Cheltuielile de constituire societate platite numerar de administratorul societatii sunt in suma de 450 lei. Ramanem cu un sold negativ in caseria societatii la 31.01.2024 si din cate stiu eu, nu putem sa avem aceasta situatie.Cum trebuie sa procem in acest caz, in care platile in numerar ...
05Feb2024

Plati in numerar factura < 5.000 lei

de Diana Ioana Tabara valabil la 05 Feb 2024
Intrebare: Daca o factura in valoare de pana in 5.000 lei se incaseaza cu numerar la o anumita data si diferenta este incasata tot cu numerar la o data ulterioara, se considera fragmentare?
03Feb2024

Venit brut in cazul unui pfa platitor de tva. Termen trecere la sistem real

de Olguta Crevelescu valabil la 03 Feb 2024
Intrebare: Avand in vedere stabilirea tipului de sistem de impozitare necesar a fi declarat prin declaratia unica pentru anul 2024 pentru o PFA platitoare de TVA inregistrata in anul 2023 la norma de venit, am rugamintea sa ma ajutati cu urmatoarele informatii:1. La stabilirea veniturilor brute luate in calcul pentru trecerea de la norma de venit la sistem real se ia in considerare totalitatea ...
25Ian2024

Plata arenda in numerar catre persoane fizice

de Diana Ioana Tabara valabil la 25 Ian 2024
Intrebare: Exista plafon de numerar zilnic pentru plata arendatorilor prin caserie bani cash pentru persoane fizice? Mentionez ca in total ar fi de platit sumal de 41.067 ron pentru un nr. de 16 persoane fizice, dintre care o singura persoana are de primit peste suma de 10.000 ron.
21Ian2024

Plata sponsorizare in numerar

de Mihaela Corneanu valabil la 21 Ian 2024
Intrebare: Valoare sponsorizare = 50.000 lei.Se poate face cu numerar in baza contractului cu chitanta de 10.000/zi?
24Dec2023

Imprumut acordat in numerar prin cont bancar

de Anca Bilas valabil la 24 Dec 2023
Intrebare: O societate comerciala merge la banca pentru a depune bani in contul societatii cu titlu de imprumut prin casieria bancii. Se pot depune bani cu titlu de imprumut in contul firmei, prin casieria banci? Doresc aceasta clarificare deoarece banca ne-a refuzat depunerea cu titlu de imprumut, motivand ca nu se pot face imprumuturi in numerar.
x