Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 2 Februarie 2023
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Scutire de TVA activitati auxiliare intermedierilor financiare

valabil la 09 Ian 2023Conform legislatiei in vigoare!
Anca Bilas Raspuns oferit de
Anca Bilas

Expert contabil si Consultant fiscal

Intrebare: In baza art. 292 din Codul fiscal, am vrea sa stim daca o firma care are ca si obiect de activitate codul CAEN 6619 "Activitati auxiliare intermedierilor financiare, exclusiv activitati de asigurari si fonduri de pensii" se incadreaza la aceste scutiri de tva la fel ca si bancile?

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 1-10 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 6619

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 09 ian 2023.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 103603 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

PFA sau SRL in 2023?

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "PFA sau SRL in 2023?"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria TVA

30Ian2023

Vanzare teren construibil sau neconstruibil catre o persoana juridica

de Dana Hristu valabil la 30 Ian 2023
Intrebare: Societatea noastra, platitoare de tva, vinde un teren arabil catre o persoana juridica, platitoare de TVA. Aceasta operatiune este scutita de tva conform Codului fiscal, art. 292 alin. (2) lit. f). Putem opta pentru taxare inversa, fiind vorba de persoane juridice, platitoare de TVA? Este nevoie sa trimitem notificarea de mai jos la ANAF?Notificare privind optiunea de taxare a ...
27Ian2023

Regim fiscal TVA pentru operatiuni de import si export de bunuri

de Amelia Dumitras valabil la 27 Ian 2023
Intrebare: O societate importa componente din UAE cu livrare din Singapore, pe care le integreaza in produse finite in Romania. Produsele finite obtinute se vor exporta ulterior in UAE. In cazul acesta tranzactia se trateaza ca un import uzual si un export uzual.Societatea plateste TVA in vama pentru componentele importate si este scutita de TVA pentru exportul in UAE?
27Ian2023

Regim fiscal TVA pentru bun imobil achizitionat si inchiriat in regim de scutire fara drept de deducere

de Amelia Dumitras valabil la 27 Ian 2023
Intrebare: O SRL platitoare de tva achizitioneaza un imobil in valoare de 2.000.000 euro cu taxare inversa.Acest imobil il inchiriaza la o fundatie care detine 8 gradinite. SRL nu are bani pentru achizitie, dar doreste sa factureze avans chirie cei 2.000.000 euro (chiria pe 14 ani). Cladirea este cumparata pe SRL pentru a nu plati tva la achizitie (380.000 euro). Fundatia nu e platitoare de tva. Chiria ...
21Ian2023

Inchiriere imobil format din apartament si parcare. TVA

de Mariana Prejbeanu valabil la 21 Ian 2023
Intrebare: O SRL platitoare de TVA ofera servicii de inchiriere pe termen lung de apartamente impreuna cu un loc de parcare situate in blocuri de locuinte. Parcarea este situata in exteriorul blocului de locuinte, avand CF separat de apartament. Inchirierea se face la pachet apartament + parcare nu separat, respectiv nu exista pret pentru chirie apartament si pret pentru chirie parcare. Factura de ...
16Ian2023

Plafon de scutire TVA. Avansuri

de Elena Garofil valabil la 16 Ian 2023
Intrebare: Avem urmatoarea situatie in anul 2022:- prestari servicii facturate in anul 2022 (contul 704), suma de 300.799 lei;- avansuri prestari servicii facturate in 2022 (contul 472), suma de -4.800 lei.Deci totalul facturii emise este de 295.999 lei. Societatea trece sau nu la platitoare de tva? Sumele inregistrare in contul 472 influenteaza sau nu acest plafon de trecere la platitoare de TVA?
17Ian2023

Inscriere in scopuri de TVA. Activitate in asigurari

de Anca Bilas valabil la 17 Ian 2023
Intrebare: O societate are drept obiect de activitate codul CAEN 6622. Factureaza in fiecare luna comision de intermediere asigurari. In luna decembrie 2022 depaseste plafonul de tva de 300.000 ron. Trebuie sa treaca la platitor de tva, factureaza fara tva sau nu trebuie sa treaca la platitor de tva, avand activitate care este scutita de tva?
x