PortalContabilitate.ro
Consultanta specializata
pentru CONTABILI
Cauta articol   Tip articol
 Domeniu Camp

...sau foloseste motorul de cautare avansata
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
Legislatia UE: Prin autentificare, sunt de acord cu faptul ca site-ul PortalContabilitate.ro poate seta module cookie in browserul meu.
Username:
Parola:
Tine-ma minte
 

Mareste font Micsoreaza font Font default


Completarea declaratiei 394 in contextul efectuarii de prestari servicii catre state nonUE

Otilia-Mihaela Roman, valabil la 25-Iul-2016

Tags: servicii de consultanta si management, declaratia 394, facturare, TVA

Intrebare: 1. Trebuie evidentiate in Declaratia 394 facturile emise de societate care reprezinta servicii de consultanta si management catre o societate din SUA? Daca da, la ce cartus si unde trebuie sa le evidentiez in D394 pentru preluarea in cartus?

2.La cartusul I punctul 3:
a) se va bifa in momentul in care solicit prin decontul de TVA rambursarea acestuia dar numai daca acesta depaseste valoarea de 5.000 lei?
b) bifand in Declaratia 394 ca solicit TVA a rambursare se deschide o fereastra in care se solicita informatii cu privire la achizitii si livrari/prestari de servicii. Ce trebuie sa bifez la coloana de achizitii si la coloana de prestari servicii in contextul punctului 1?

Consider ca nu se incadreaza la prestari de servicii scutite de TVA asa cum sunt cele precizate la art. 292 si art. 294. Opertiunea neincadrandu-se la art.268 coroborat cu art. 278 alin. (2) prin neindeplinirea cumulativa a conditiilor iar facturarea se face fara TVA.

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii Portalcontabilitate.ro

Login utilizator

Username:
Parola:
Tine-ma minte

De ce sa imi fac cont?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 54831 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.

Inregistrare cont


 

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Completarea declaratiei 394 in contextul efectuarii de prestari servicii catre state nonUE
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.



Newsletter PortalContabilitate.ro
Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul Portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Declaratia 394. Cele mai cautate 11 intrebari si raspunsuri"!
 

  Da, doresc sa ma abonez si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare



Articole similare


     » Recuperarea pierderii contabile versus recuperarea pierderii fiscale 
     de Elena Ionescu, 27-Nov-2016
     » Intrebari si raspunsuri » TVA » Prestari servicii

     » Numerotarea facturilor. OMFP 2634/2015 privind documentele financiar-contabile 
     de Dana Hristu, 21-Nov-2016
     » Intrebari si raspunsuri » TVA » Prestari servicii

     » Realizare site-uri web. Monografie contabila 
     de Olguta Crevelescu, 21-Nov-2016
     » Intrebari si raspunsuri » TVA » Prestari servicii

     » Servicii prestate in Franta. Declaratia 394 
     de Elena Olteanu , 21-Nov-2016
     » Intrebari si raspunsuri » TVA » Prestari servicii

     » Tratament fiscal cu privire la TVA aferent exportului de prestari servicii 
     de Marilena Radulescu, 18-Nov-2016
     » Intrebari si raspunsuri » TVA » Prestari servicii