PortalContabilitate.ro
Consultanta specializata
pentru CONTABILI
Cauta articol   Tip articol
 Domeniu Camp

...sau foloseste motorul de cautare avansata
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
Legislatia UE: Prin autentificare, sunt de acord cu faptul ca site-ul PortalContabilitate.ro poate seta module cookie in browserul meu.
Username:
Parola:
Tine-ma minte
 

  •   Newsletter GRATUIT
  •   Da, doresc sa ma abonez. Primesc GRATUIT Raportul special "Declaratia 394. Cele mai cautate 11 intrebari si raspunsuri" si informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului. Nota de informare



Mareste font Micsoreaza font Font default


32 ARTICOLE relevante pentru tag-ul cadouri din 2016 conform legislatiei in vigoare:


     » Tratament TVA pentru cadouri acordate salariatilor 
     de Daniel Crevelescu, la 20-Dec-2016
     » Intrebari si raspunsuri » TVA

     Intrebare: Societatea ofera salariatilor cu ocazia sarbatorii Craciunului un pachet format din produse proprii cu o valoare mai mica de 150 lei/salariat. Aceasta cheltuiala este inregistrata drept una sociala. Exista obligatia colectarii TVA?[mai mult]

 
     » Cadouri in bani oferite salariatilor cu ocazia Craciunului. Conditii pentru neimpozitare 
     de Marilena Radulescu, la 16-Dec-2016
     » Intrebari si raspunsuri » Contabilitate » Cheltuieli

     Intrebare: In cazul in care societatea nu achizitioneaza tichete cadou pentru a le oferi angajatilor de Craciun aceasta poate oferii bani in limita celor 150 lei/salariat (neimpozabil)? Deosebirea dintre cele 2 situatii ar fi costul de tiparire al tichetelor. Din punct de vedere fiscal exista o problema daca oferim bani in locul tichetelor cadou?[mai mult]

 
     » Cadouri in bani acordate salariatilor. Cheltuieli sociale 
     de Dana Hristu, la 16-Dec-2016
     » Intrebari si raspunsuri » Impozitul pe salarii » Tichete de masa. Tichete cadou

     Intrebare: Dorim sa acordam premii de Craciun tuturor angajatilor. Sumele sunt cuprinse intre 150-500 lei. Sumele pana in 150 ( inclusiv) sunt neimpozabile? Iar, cele ce depasesc 150 lei trebuie impozitate adaugandu-le la salariu?[mai mult]

 
     » Cadouri in bani si tichete cadou acordate salariatilor. Implicatii fiscale 
     de Dana Hristu, la 15-Dec-2016
     » Intrebari si raspunsuri » Contabilitate » Cheltuieli

     Intrebare: Referitor la cadourile in bani oferite atat angajatilor cat si copiilor minori ai acestora cu ocazia Craciunului ce pot fi incadrate la cheltuieli sociale conform art. 76 alin. (4) lit. a) nu sunt impozabile in limita a 150 lei si sunt deductibile conform art. 25 alin (3) lit. b), pct. 3 in limita a pana la 5% aplicata asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului? Daca asemenea cadouri ... [mai mult]

 
     » Cadouri acordate cu ocazia Craciunului. Regim contabil si fiscal 
     de S.M. Armaselu, la 14-Dec-2016
     » Intrebari si raspunsuri » Contabilitate » Contabilitate

     Intrebare: Dorim sa acordam angajatilor unor clienti anumite cadouri de Craciun iar cadourile reprezinta: 1. bunuri cu valoare sub si peste 100 lei/bucata; 2. vouchere cadou (emise de diverse magazine nu tichete cadou) in valoare de 200 lei. Cum se inregistreaza in contabilitate? Exista drept de deducere a cheltuielilor cu aceste cadouri dar si tratamentul dpdv al TVA?[mai mult]

 
     » Tratamentul fiscal aplicat cadourilor si tichetelor cadou 
     de Dani Cucu, la 14-Dec-2016
     » Intrebari si raspunsuri » Contabilitate » Cheltuieli

     Intrebare: Cu referire la cadourile in bani oferite atat angajatilor cat si copiilor minori ai acestora cu ocazia Craciunului ce pot fi incadrate la cheltuieli sociale conform art. 76 alin. (4) lit. a), nu sunt impozabile in limita a 150 lei acestea sunt deductibile conform art. 25 alin (3) lit. b) pct. 3, in limita a pana la 5% aplicata asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului. Daca asemenea ... [mai mult]

 
     » Acordarea cadourilor de Craciun. Inregistrare in contractul de munca  
     de Rodica Mantescu, la 13-Dec-2016
     » Intrebari si raspunsuri » Impozitul pe salarii » Ajutoare materiale

     Intrebare: Acordarea de ajutoare sociale cu ocazia sarbatorilor de peste an trebuie stipulate obligatoriu in RI sau CCM avand in vedere ca in codul fiscal incepand cu data de 01.01.2016 pana in limita sumei de 150 lei se pot acorda angajatilor fara alte cheltuieli (impozit venit, profit, contributii)?[mai mult]

 
     » Cadouri si tichete cadou acordate salariatilor cu ocazia evenimentelor specificate in Codul fiscal. Tratament contabil si fiscal 
     de Otilia-Mihaela Roman, la 12-Dec-2016
     » Intrebari si raspunsuri » Contabilitate » Monografii contabile

     Intrebare: Care este monografia contabila in cazul acordarii de tichete cadou, cadouri in natura (jucarii) cu ocazia sarbatorilor de 8 Martie, 1 iunie, Craciun in cazul in care acestea se incadreaza in limita de 150 lei/eveniment. Dar in situatia in care se depaseste suma de 150 lei/eveniment? Care este monografia contabila in cazul decontarii de servicii turistice (societatea se incadreaza in limita de 5% ... [mai mult]

 
     » Cadouri in bani acordate salariatilor cu ocazia Craciunului. Regim fiscal 
     de Dana Hristu, la 12-Dec-2016
     » Intrebari si raspunsuri » Contabilitate » Monografii contabile

     Intrebare: Acordam cu ocazia Craciunului fiecarui salaraiat suma de 150 lei sub forma cheltuielilor sociale aprobate de Consiliul de Administratie si prinse si Regulamentul intern. Care este monografia contabila, implicatii fiscale si declarative?[mai mult]

 
     » Cadouri oferite clientilor fideli. Monografie contabila 
     de Elena Olteanu , la 06-Dec-2016
     » Intrebari si raspunsuri » Monografii contabile » Monografii contabile

     Intrebare: Firma ar dori sa ofere cadouri constand in produse in valoare de pana in 100 lei catre clientii fideli. Aceste cheltuieli sunt deductibile la calculul impozitului pe profit daca valoarea lor este pana in 100 lei fara TVA. Valoarea produselor facute cadou care se ia in calcul este cea de inregistrare in gestiune sau cea de vanzare? De exemplu se ofera o camasa achizitionata cu 20 lei, pretul ei de ... [mai mult]

 

Pagina: 1 2 3 4 »