Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 20 Aprilie 2024
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Regim cheltuieli cu utilitati si plati de chirii

valabil la 22 Mar 2024Conform legislatiei in vigoare!
Vera Constantin Raspuns oferit de
Vera Constantin

Expert contabil

Intrebare: As dori sa ma lamuresc cu baza impozabila de calcul a impozitului pe venit din chirii in cazul contractelor de inchiriere incheiate cu persoane fizice. Ma refer la plata utilitatilor care sunt mentionate separat in contractul de inchiriere. In contract este valoare chirie + valoare separata plata pausal pentru utilitatile emise pe proprietar (cu regularizare la sfarsitul anului).

Deci, in baza de calcul a impozitului retinut la sursa de 10% intra sau nu si utilitatile? Intreb, deoarece am gasit ambele variante si nu am inteles care este de fapt varianta corecta. Daca extragem din art. 84 din Codul fiscal (venitul brut se majoreaza cu valoarea cheltuielilor ce cad conform dispozitiilor legale in sarcina proprietarului), s-ar putea intelege ca intra in baza de calcul?

Tip societate: O.N.G.
Numar de angajati: 11-50 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 9491

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 22 mar 2024.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 122849 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria Impozit pe venit

14Apr2024

Microintreprindere. Plafon 60.000 euro. Curs de schimb

de Constanta Popa valabil la 14 Apr 2024
Intrebare: Cu ce curs valutar se calculeaza plafonul de 60.000 euro, pentru 3% impozit pe venitul microintreprinderii?
18Apr2024

Trecere la impozit pe profit

de Gina Popescu valabil la 18 Apr 2024
Intrebare: O persoana fizica este asociat in 3 societati ce aplica sistemul de impunere pe veniturile microintreprinderilor:Societatea X detine 13% din asociere - CA 31.12.2023 451.854 euro, codul CAEN 4399;Societatea Y, asociat unic - CA 31.12.2023 28.890 euro, codul CAEN 4399;Societatea Z, asociat 50% - CA 3.500 euro, codul CAEN 5210.In anul 2024 au intervenit niste modificari, si ...
19Apr2024

Intreprinderi legate

de Gina Popescu valabil la 19 Apr 2024
Intrebare: Societatea X are 2 asociati: asociatul A are 99.99% din capitalul social si asociatul B are 0,01% din capitalul social. Societatea Y are 3 asociati: asociatul A are 50% din capitalul social, asociatul B are 45% din capitalul social si asociatul C are 5% din capitalul social. Asociatul A mai are o societate Z, in care este asociat unic. Asociatii A si B sunt frati, iar asociatul C este mama ...
11Apr2024

Aplicare sistem de impozitare pe microintreprindere in cazul in care unul din asociati detine si o PFA

de Anca Bilas valabil la 11 Apr 2024
Intrebare: O societate microintreprindere in anul 2023 care are la 31.12.2023 cifra de afaceri mai mica de 500.000 euro are doi asociati fiecare cu 50% procent de participare. Unul dintre asociati are si o PFA pe care are incasari in 2023 mai mari de 500.000 euro. Poate ramane societatea microintreprindere in anul 2024?
10Apr2024

Impozit pe venit microintreprinderi. Intreprinderi legate

de Mugur Durgheu valabil la 10 Apr 2024
Intrebare: Sunt 5 societati cu acelasi cod CAEN si cu aceiasi 5 asociati care nu depasesc 25% din partile sociale. Cerinte care erau indeplinite atat la 31.12.2023, cat si acum. In acest moment, sunt toate microintreprinderi.Ce impozit se va aplica incepand cu 1 ianuarie 2024?
10Apr2024

Intreprindere familiala. Obligatii declarative 2020-2024

de Vera Constantin valabil la 10 Apr 2024
Intrebare: O intreprindere familiala cu 3 membrii are ca obiect de activitate inchiriere camere in scop turistic. Numarul de camera inchiriate este de 20, camere situate in orasul Costinesti, jud. Constanta. Intreprinderea este infiintata in anul 2020, dar realizeaza venituri incepand cu anul 2023.1. Care sunt obligatiile declarative ale II pentru anii 2020 2024? Trebuie depusa declaratia unica pentru ...
x