Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 30 Ianuarie 2023
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Tranzactii intre persoane afiliate. Bifa in D394

valabil la 21 Dec 2022
Elena Garofil Raspuns oferit de
Elena Garofil

Consultant fiscal

Intrebare: Societatea A are un asociat unic persoana fizica X care detine 100%. Societatea B are 2 asociati persoana fizica X - care detine 80% si persoana fizica Y care detine 20%.

Persoana fizica X este asociat si la A si la B. Societatea B presteaza servicii de publicitate catre societatea A.

In acest caz in declaratia 394 se bifeaza la entitati afiliate - se aplica art. 7 pct. 26 lit. d) din Codul fiscal? In cazul in care societatea B, prestatorul de servicii, ar fi fost platitor de TVA la incasare, pentru servicii prestate catre societatea A, nu se va aplica sistemul de TVA la incasare - exceptie conform art. 282 alin. 6 lit. d)?

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 1-10 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: servicii publicitate

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 21 dec 2022.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 103393 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

PFA sau SRL in 2023?

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "PFA sau SRL in 2023?"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria TVA

26Ian2023

Declarare diverse achizitii de la persoane fizice in D394

de Elena Garofil valabil la 26 Ian 2023
Intrebare: Avem urmatoarele tipuri de contracte cu persoane fizice:1. Contracte de chirie (noi suntem chirias) prin care platim o suma lunara drept chirie catre un proprietar persoana fizica.2. Contracte de prestari servicii (noi suntem beneficiar) prin care platim venituri ocazionale persoanelor fizice, pe care le consideram venituri din alte surse si le impozitam prin retinerea la sursa a ...
26Ian2023

D394. Factura emisa pentru eveniment prestat pe teritoriul RO catre Estonia

de Raluca Liliana Anghelache valabil la 26 Ian 2023
Intrebare: Cum declar in D394 o factura de servicii organizare eveniment prestate pe teritoriul Romaniei cu cota de 19% TVA emisa catre un client neplatitor de TVA din Estonia?
25Ian2023

Prestarii servicii intracomunitare aspecte fiscale

de Anca Bilas valabil la 25 Ian 2023
Intrebare: O societate comerciala romana este platitoare de TVA. Are ca si obiect de activitate servicii de reclama si publicitate. Activitatea se desfasoara exclusiv online, prin realizarea de bannere si alte elemente de publicitate promovate pe diferite siteuri. Clientii sunt persoane juridice din spatiul intracomunitar. Clientii comunica societatii romanesti codurile de TVA, iar facturile se emit cu ...
24Ian2023

Achizitii de la persoane fizice. D300 si D394

de Ionut Jinga valabil la 24 Ian 2023
Intrebare: Referitor la contractele incheiate cu persoane fizice pentru prestari de servicii si impozitate conform art. 114 din Codul fiscal prin retinerea la sursa a impozitului pe veniturile din alte surse:- trebuie sa apara in Jurnalul de Cumparari?- trebuie sa figureze in D300 la randul 30 Achizitii scutite?- trebuie sa apara in D394 la capitolul D cu partener tip.2 "plata conform ...
22Ian2023

Achzitie intracomunitara din Polonia. Tratament fiscal

de Ionut Jinga valabil la 22 Ian 2023
Intrebare: O societate comerciala achizitioneaza de pe o platforma de vanzare din Romania un obiect de inventar. Furnizorul care emite factura este din Polonia si are cod fiscal valabil in VIES. Factura este insa emisa cu TVA de 19%.Cum inregistram in contabilitate aceasta factura? Se considera ca a facut o achizitie intracomunitara? In declaratia 300 unde includem aceasta factura, la ce randuri? O ...
04Ian2023

Realizare soft la comanda pentru persoane impozabile din UE si din afara UE

de Elena Garofil valabil la 04 Ian 2023
Intrebare: O firma din Romania este platitoare de TVA, avand codul CAEN 6201 (Activitati de realizare a softului la comanda). Factureaza prestari de servicii (realizare de soft) catre firme avand cod valid de TVA din Marea Britanie si UE.Cum va emite cele doua tipuri de facturi din punctul de vedere al TVA (cu sau fara TVA)? La ce articol din Codul fiscal/Directiva trebuie sa faca referire pe factura? ...
x